نکاتی درباره ابلاغ اوراق قضائی،دادخواست و جلسه دادرسی

1 ):  مامور ابلاغ جهت ابلاغ وقت دادرسی به محل سکونت خوانده مراجعه میکند ولی کسی در منزل حضور ندارد ، در هنگام مراجعت یکی از خویشاوندان درجه یک خوانده را در مسجد محل می بیند و در همانجا برگ اخطاریه را به ایشان ابلاغ میکند ، آیا این ابلاغ، ابلاغ قانونی محسوب  و معتبر است یا خیر ؟

ج ):  طبق ماده 69 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی، ابلاغ اخطار به خویشاوندان طرف دعوی وقتی قانونی محسوب می گردد که برگ اخطار در منازل مسکونی اصحاب دعوی به یکی از بستگان یا خادمین اخطار شده ،ابلاغ گردد نه در غیر محل سکونت او ( رای شماره 1684  مورخ 3/10/1325  شعبه 8 دیوان عالی کشور – مجموعه رویه قضائی احمد متین – قسمت حقوقی-ص 7  ).

 2):  اگر فردی جهت دفاع از خود وکلای متعددی داشته باشد آیا ابلاغ برگ اخطاریه یا حکم دادگاه  به یکی از وکلای ایشان کفایت می کند ؟  ج):  با متعدد بودن وکیل  بایستی وقت رسیدگی و همچنین حکم دادگاه به هر دو وکیل ابلاغ گردد .

( رای شماره 795-9/8/1330 –شعبه 4 دیوان عالی کشور ) .

 3):  مامور ابلاغی  برگ اخطاریه حضور در جلسه دادگاه را به خوانده ابلاغ کرده است  ولی فراموش نموده تاریخ ابلاغ را درج نماید ، آیا این ابلاغ  صحیح صورت گرفته است . 

ج):  با استفاده از رای شماره 1472-20/9/1327 –شعبه 4 دیوان عالی کشور ، قید نکردن تاریخ ابلاغ و کسی که ابلاغ به اوصورت گرفته است ، از موجبات بطلان ابلاغ است . 

4):  فردی  دعاوی متعددی را در یک دادخواست مطرح کرده و آن را به دادگاه ارائه نموده است .آیا اصولاًً چنین دادخواستی قانونی است و دادگاه دادخواست این فرد را می پذیرد ؟ این دادخواست دارای چه شرایطی باشد ، دادگاه آن را می پذیرد ؟ 

ج): با استنباط از ماده 65 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی :


۱ -اگر دعاوی مطرح شده در یک دادخواست با یکد یگر ارتباط کامل داشته باشند، دادگاه به آن رسیدگی خواهد نمود .


2 – اگر دعاوی اقامه شده با یکد یگر ارتباط کامل نداشته باشند ولی مبنا و ریشه دعاوی یکی باشد و دادگاه نیز بتواند در ضمن یک دادرسی به آنها رسیدگی کند ، دادخواست مزبور توسط دادگاه، مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت .


3- ولیکن  اگردادگاه نتواند  دعاوی همین دادخواست را  ضمن یک دادرسی رسیدگی نماید ، دعاوی اقامه شده را از یکد یگر تفکیک کرده ودر صورتیکه قانوناً صلاحیت رسیدگی داشته باشد هریک را جداگانه رسیدگی می نماید، واگر نسبت به برخی از دعاوی صلاحیت نداشته باشد، دعاوی را که صلاحیت دارد رسیدگی کرده و دعاوی که صلاحیت رسیدگی ندارد با صدور قرار عدم صلاحیت  پرونده را به مراجع صالح  ارسال می نماید .


4ـ و لکن اگر دعاوی مطرح در یک دادخواست منشاء و مبنای مختلفی داشته باشد ، قانوناً قابل رسیدگی نمی باشد  وقبول چند دعوی در یک دادخواست  که درمنشاء و  مبنا مختلف هستند بنابر رای شماره544 مورخ 14/11/1308 دادگاه عالی انتظامی قضات تخلف محسوب می گردد .


بنا بر شرح فوق می توان چنین  نتیجه گرفت که : می شود در یک دادخواست چند دعوا و خواسته را حتی اگر با یکد یگر ارتباط کامل نداشته باشند ، مطرح کرد ولیکن با تحقق 2 شرط ، اولاً – مبنا و منشاء دعاوی یکی باشد  ثانیاً –  در صورت تفکیک دعاوی دادگاه مربوطه صلاحیت رسیدگی به تک تک دعاوی را داشته باشد ( هر چند در این مورد هم دادخواست توسط دادگاه  قبول می شود ولی نسبت به دعاوی که صلاحیت ندارد به دادگاه صالح ارسال می گردد . یعنی دادخواست در این صورت هم رسیدگی می شود ولی توسط دادگاه دیگر. 
 
5): اگر فردی وکیلی را برای دفاع از خود به دادگاه حقوقی معرفی کرده باشد ، آیا حضور موکل نیز در جلسات دادرسی الزامی است . در چه مواردی علاوه بر وکیل حضور موکل نیز در جلسات دادرسی الزامی است . 

ج):  مستفاد از ماده 94 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی  :

هریک از اصحاب دعوی می توانند بجای خود وکیل به دادگاه معرفی نمایند ،
ولیکن گاهی دادرس جهت اخذ توضیحات خاصی ، علاوه بر وکیل، حضور خواهان یا خوانده ویا هر دو را لازم می داند.دراین صورت می بایست شخصا در جلسه دادرسی حاضر شوند و حضور وکیل کفایت نمی کند .

 دراین گونه موارد ، غالبا قبل از تشکیل جلسه کتبا و طی اخطاریه ائی به خواهان یا خوانده ابلاغ می شود که در معیت وکیل خود در جلسه دادرسی حاضر شوند.بنابرین بنظر می رسد ، مادامیکه موکل توسط دادگاه رسما احضار نشده باشد ، حضور وکیل کافی خواهد بود مگر اینکه موکل خود بخواهد در جلسه دادرسی شرکت نماید .

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: