نکاتی مهم از لابلای آراء،نظرات و بخشنامهای حقوقی

۱): اگر شخصی از دیگری وکالت محضری داشته باشد آیا می تواند جهت دفاع از او در محاکم  وکیل رسمی دادگستری  تعیین کند؟

ج ): وکیل رسمی که از طرف وکیل در توکیل غیر رسمی معین شود وکالتش در محاکم پذیرفته می شود و دادگاه ها باید وکیل مجاز تعیین شده از طرف وکیل در توکیل را بپذیرند. ( بخشنامه شماره ۳۴۶۷۸ مورخ ۱۳/۹/۱۳۰۹ دادگستری ).با توجه به این بخشنامه صرفا در صورتی که  وکیل محضری از موکل خود اجازه  تعیین وکیل رسمی را داشته باشد وکالت وکیل رسمی در محاکم پذیرفته خواهد شد.
 

۲): آیا از وکلائی که حق وکالت در توکیل دارند عذر عدم حضور در جلسه دادرسی پذیرفته می شود؟

ج):  طبق ماده ۲۹ قانون وکالت از وکلائی که حق وکالت در توکیل دارند هیچ گونه عذری برای عدم حضور در جلسه پذیرفته نمی شود ، ولیکن عدم پذیرش عذر  در این خصوص ناظر به موارد مذکور در ماده ۲۸ قانون وکالت است و شامل موارد وعذرهای مندرج در ماده ۴۱ قانون آئیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی نمیگردد بنابرین از وکیلی که حق وکالت در توکیل دارد نیز به ترتیب فوق ، درخواست تجدید جلسه برای یک دفعه قابل پذیرش است. ( نظریه مشورتی کمیسیون آیین دادرسی مدنی اداره حقوقی در مورخه ۲۴/۲/۱۳۴۲  ).
 

۳):  اگر عدم حضور وکیل در جلسه دادرسی موجب تجدید جلسه نگردد آیا بازهم وفق ماده ۴۱ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی وانقلاب در امور مدنی حضور وکیل در جلسه محاکمه الزامی است؟

ج): ماده ۴۱ قانون مذکور ناظر به به مواردی است که عدم حضور وکیل موجب تجدید جلسه شود ، بنابرین اگر وکیل درخواست تجدید محاکمه نداشته باشد حضور او در دادگاه الزامی نبوده و حاضر نشدن او بلامانع است و میتواند بجای حضور لایحه بفرستد و تقاضای رسیدگی کند و ماده ۲۸ قانون وکالت نیز موید این امر است ( اندیشه های قضائی-مجموعه نظریه های قضات دادگاه های حقوقی ۲ تهران-ص۷۲-نظر اکثریت مورخ۲/۴/۱۳۶۷ ).
 

۴): آیا الزامی است که وکلا نسخه اول وکالت نامه خود را به ضمیمه دادخواست تحویل دفتر دادگاه نمایند؟

ج): وکلا باید نسخه اول وکالت نامه را ضمیمه دادخواست نمایند ولی از سایر مدارک می توانند رونوشت مصدق به گواهی خود ارائه کنند.چنانچه نسخه اول وکالت نامه به پیوست نباشد ، دفتر دادگاه مراتب را اخطار رفع نقص می کند . ( نظریه شماره ۲۷۲۵/۷ -۳۰/۶/۱۳۷۳ -اداره حقوقی دادگستری ).
 

۵): اگر بر وکالتنامه وکیلی ، تمبر هزینه های قانونی مربوط به کانون وکلا الصاق نشده باشد آیا موجب اخطار رفع نقص از طرف دفتر دادگاه می گردد؟

ج): هر چند عدم پر داخت هزینه های قانونی مربوط به کانون وکلا نوعی تخلف انتظامی محسوب است لیکن اخطار رفع نقص نسبت به وکالتنامه ائی که غیر از تمبر مالیاتی ، هزینه های قانونی مربوط به کانون وکلا به آن الصاق و ابطال نشده باشد مجوز قانونی ندارد و وکالت صحیح است. ( اندیشه های قضائی-مجموعه نظریه های قضات دادگاههای حقوقی۲ تهران-ص۳۹-نظری به اتفاق آراء در مورخ ۱/۱۲/۱۳۶۴ ) .

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: