نگاهی جامع به کشور کانادا

 skyline1.jpg

پايتخت کشور کانادا :    اتاوا

جمعيت:    30 ميليون نفر

جمعيت خارجی : كانادا به واسطه ورود مهاجران بسيار ، كشوری دارای فرهنگهای متنوع و گوناگون است ( تورنتو و ونكوور از چند نژادی ترين شهرهای جهان هستند.) بيش از 40 درصد از جمعيت ، انگليسی تبارو30 درصد فرانسوی تبار هستند همچنين جمعيت بزرگی از افراد آلمانی ، هلندی و اوكراينی دارد. در دهه گذشته سيل عظيمی از مهاجران بويژه از آسيا، آفريقا و آمريكای لاتين به طرف اين كشور سرازير شده اند.

مساحت: 9970610 كيلومتر مربع (3850000 مايل مربع)

موقعيت جغرافيايی :  كانادا دومين كشور بزرگ جهان و مساحت آن تقريبا مساوی با تمام اروپا است ( 40 برابر انگلستان و 18 برابر فرانسه ) خط ساحلی اين كشور 250000 كيلومتر ( 155000 مايل ) است . كانادا مناطق وسيعی از طبيعت بكر با جمعيت پراكنده دارد كه شامل كوهستان ، جنگل ( يك سوم كشور ) ،توندرا، مرغزار وصحرای قطبی در شمال و غرب است . تقريبا 8 درصد از اين كشور متشكل از درياچه های آب شيرين است كه شامل چهار درياچه از بزرگترين درياچه های دنياست . در قسمت شرق ، ايالت های ساحلی نيوفانلند ، نوواسكوتيا ، نيوبرانسويك و جزيره پرنس ادوارد و نيز ايالت فرانسوی زبان كبك قرار دارد. ايالت مركزی انتاريوبا درياچه های بزرگ هم مرز است و از سمت شمال پس از گذر از سپر كانادا ( منطقه جغرافيايی Shield ) به خليج هادسن می رسد . در سمت غرب ايالت های مرغزاری مانيتوبا، ساسكاچوان و آلبرتا قرار دارند . نواحی جنوبی اين ايالت ، بريتيش كلمبيای كوهستانی است و دارای جنگل ، درياچه و دره های محفوظ با زمين های كشاورزی حاصلخيز است. بخش شمالی كه بسيار وسيع و كم جمعيت است شامل دو قسمت می باشد: حوزه يو كان كه با آلاسكا هم مرز است و حوزه شمال غربی كه سرزمين وسيعی است .

آب و هوا:  آب و هوای كانادا به دليل گرما و سرمای بسيار شديد مشهور است و هر چه از ساحل دورتر می شويم ، اين مسئله مشخص تر می شود. آب وهوای منطقه ای بسيار متغير است . ساحل اقيانوس آرام ( مثلا ونكوور ) در تابستان گرم و كاملا خشك و در زمستان ملايم ، ابری و مرطوب است . قسمت محصور در خشكی ، بسته به ارتفاع ، وضعيت آب و هوايی نامساعدتری دارد. نواحی جنوبی كانادای مركزی مرطوب و دارای تابستان های گرم و زمستان های سرد است و در تمام طول سال باران می بارد، در حاليكه مناطق آتلانتيك ، آب وهوايی مرطوب دارد. نواحی شمالی كه شامل حدود 40 درصد از اين كشور است ، شرايط سرد قطبی دارد و درجه حرارت در اكثر ايام سال زير صفر است و در زمستان تا 40- درجه سانتيگراد نزول ميكند. ميانگين درجه حرارت روزانه در شهرهای مونترال و تورنتو در فصل تابستان (جولای ) 21 درجه سانتيگراد ( F69 ) است و در فصل زمستان ( ژانويه ) اين دما تا7- تا 10- درجه سانتيگراد ( F20 –14 ) نزول می كند . در ونكوور، ميانگين درجه حرارت در جولای در حدود 17 درجه سانتيگراد ( F63) و در ژانويه 5/2 درجه سانتيگراد ( F36) است .

زبان :  زبان رسمی انگليسی و فرانسوی ( بيشتر در كبك صحبت می شود) است كه هر دو زبان موقعيت يكسانی دارند. حدود 65 درصد جمعيت به زبان انگليسی و 25 درصد به زبان فرانسوی صحبت می كنند ، هر چند تنها حدود 15 درصد هر زبان را به صورت روان و سليس صحبت می كنند. به واسطه تعداد بسيار مهاجران آسيايی در دو دهه گذشته ، زبان چينی سومين زبان رايج در كانادا است .

حكومت : سلطنت مشروطه .

ثبات سياسی : كانادا از نظر سياسی يكی از باثبات ترين كشورهای جهان است . با اين وجود به واسطه خشونت های جدايی طلبانه حزب Parti quebecois برای كسب استقلال ، در چند سال اخير تنش های فراوانی بين استان كبك و ساير قسمت های كانادا بوجود آمده است كه اين مسئله تا كنون حل نشده است . سيستم دولت در كانادا متشكل از دو سطح است : فدرال وايالتی ، و ايالت های خودمختاری بسياری دارند. كانادا يكی از اعضای پيمان نفتا (NAFTA ) است و اعضای ديگر عبارتند از : ايالات متحده آمريكا، مكزيك ، ناتووكشورهای مشترك المنافع و انگلستان . سازمان ملل، كانادا را بهترين كشور برای پيشرفت همه جانبه انسانی می داند.

اقتصاد

پول رايج : دلار كانادا (C$ ) .

نظارت بر ارز: وجود ندارد.

بانك ها : سيستم بانكی كانادا توسط بانك كانادا (Bank of Canada ) تنظيم می شود و سازمان دولت فدرال ، مسئول مستقيم سياست های پولی است . شش بانك اصلی ، بيش از 90 درصد از دارايی های بانكی را تحت كنترل دارند، با اين حال تعداد بسيار ی بانك محلی كوچكتر و بيش از 40 نمايندگی بانك های خارجی نيز در اين كشور فعاليت د ارند.

هزينه/ سطح زندگی :  مردم كانادا دارای يكی از بالاترين سطوح زندگی در جهان هستند و هزينه زندگی نسبتا كم ( پايين تر از اكثر كشورهای اروپای غربی ) و تورم پايين و ميزان حقوق زياد است . سازمان ملل كيفيت زندگی در كانادا را بالاترين كيفيت زندگی در جهان می داند.

سرانه توليد ناخالص د اخلی : 19170 دلار آمريكا.

نظام مالياتی

ماليات بر در آمد : افراد مقيم كانادا بايد هر دو نوع ماليات بر درآمد، يعنی ماليات بر درآمد فدرال و ايالتی بپردازند. ماليات بر در آمد فدرال 17 درصد برای در آمدهای بيش از 29590 دلار كانادا تا 29 درصد برای درآمدهای بيش از 59180 دلار كانادا اعمال می شود و معمولا از حقوق كسر می گردد (P AYE ) . مقدار ماليات بر در آمد ايالتی ، به ايالت بستگی دارد و بصورت درصدی از ماليات بر در آمد فدرال قابل پرداخت ، محاسبه و از حدود 42 تا 70 درصد بر آورد می شود . برای ماليات بر درآمد ايالتی بايد اظهارنامه مالياتی تنظيم شود. همچنين برای ماليات بر درآمد ايالتی و نيز فدرال وام و تخفيف در نظر گرفته شده است .

ماليات سود سرمايه (CGT)ا:CGT برای خريد يا فروش هر نوع دارايی بجز محل سكونت دائم اعمال می شود. بخش مشمول ماليات سود سرمايه و بخش كسر كردنی زيان سرمايه هر كدام 75 درصد است . افراد مقيم صاحب ملك نيز در صورتيكه املاك كانادايی خود را به فروش برسانند، بايد ماليات CGT را بپردازند.

ماليات اموال و دارايی ها : وجود ندارد.

ماليات بر ارث و هديه : وجود ندارد.

ماليات بر ارزش افزوده / خريد / فروش : دولت فدرال برای اكثر كالاها و خدمات ، ماليات خدمات و كالا را به ميزان 8 درصد وضع می كند. همچنين اكثر ايالت ها ماليات فروش ايالتی مستقيم را برای معاملات خرده فروشی اعمال می كنند كه مقدار آن نسبت به ايالت از 6 تا 12 درصد متغير است .
دقت كنيد كه در همه ايالت ها بجز آلبرتا مقدار ماليات فروش روی برچسب های قيمت نوشته نمی شود اما در گيشه پرداخت به قيمت جنس اضافه می شود.

مسكن

قيمت مسكن : قيمت ها بسته به ايالت بطور قابل توجهی متغير است ، با اين وجود قيمت متوسط برای يك خانه مجزای سه خوابه در يك شهر بزرگ حدود 175000 دلار كانادا است . البته منازل ارزان تر در بسياری از مناطق حومه شهرها و مناطق روستايی فراوان است . آپارتمان های اشتراكی و كاندومينوم ها در شهر ها معمول هستند و حداقل قيمت آنها حدود 110000 دلار كانادا برای يك آپارتمان كوچك يك خوابه است

هزينه ها: هزينه های مربوط به خريد خانه بسيار كم و در كل حدود 2 تا 3 درصد قيمت خريد است . هزينه ها عبارتند از : حق الزحمه ارزيابی ، مميزی ، هزينه های قانونی ، ماليات نقل و انتقال زمين ، ثبت حق مالكيت وگواهی نامه پيروی از قوانين ساختمان سازی . هزينه های قانونی معمولا 75/0 تا 2 درصد قيمت خريد است . خانه های جديد مشمول ماليات GST هستد و در بعضی ايالت ها ماليات فروش ايالتی نيز برای آنها وضع می شود.

وام های محلی برای خريد مسكن : حداكثر وام مسكن قانونی ، 75 درصد قيمت خريد ا ست كه می توان آنرا از بانك های محلی و ساير موسسات مالی فراهم نمود. مدت اين وام اصولا 25 تا 30 سال است اما ممكن است كوتاهتر نيز باشد . برای ساكنان جديد كانادا اخذ اين وام ممكن است مشكل بنظر برسد زيرا بايد مدركی دال بر بی عيب بودن سوابق اعتباری خود( ترجيحا در كانادا) ارائه دهند تا واجد شرايط دريافت وام شوند.

محدوديت مالكيت خارجی : وجود ندارد.

استانداردهای ساختمانی : عالی به دليل زمستان های بسيار سرد در اكثر مناطق ، ساختمان ها عايق بندی بسيار خوبی دارند.

ماليات املاك : ماليات ملك جهت تامين هزينه های خدمات محلی ، برا ی مستغلات در تمام ايالت ها وضع می شود . روش نرخ گذاری بسيار پيچيده است و بر اساس بررسی كارشناسی از ارزش بازاری ملك تعيين می شود . مقادير اين ماليات بسته به ايالت ، ناحيه و شهرك بطور قابل توجهی متغيراست .

اجاره : يافتن مسكن اجاره ای در كانادا معمولا آسان است . با اين وجود در مراكز شهری شانس كمتری برای اين امر وجود دارد. مستغلات معمولا بدون اثاثيه اجاره داده می شوند و مقدار اجاره بسته به مكان و موقعيت ملك متفاوت است . اجاره يك آپارتمان دوخوابه از 500 تا 700 دلار كانادا در ماه و اجاره يك خانه سه خوابه از 850 تا 1600 دلار كانادا است .

لوازم شخصی : لوازم شخصی را می توان بدون پرداخت ماليات و عوارض وارد كرد ، مشروط بر اينكه فرد پيش از ورود ، صاحب آن بوده و از آن استفاده كرده باشد. اجناسی كه به اين ترتيب وارد می شوند بايد حداقل به مدت يكسال نگاه داشته شوند. فهرست مفصلی از تمام وسايلی كه وارد می شوند ، بايد تهيه شود.

خدمات شهری : عرضه نيروی برق ( V120 / V 110) مطمئن است و برق توسط شركت های خصوصی ،شهر داری های محلی يا دولت ايالتی تامين می شود. نرخ برق بسته به فصل متغيراست ، و در طول روز بر حسب ساعات اوج مصرف وغير اوج مصرف محاسبه می شود . همه مناطق كانادا بجز دورافتاده ترين آنها، به لوله كشی گاز متصل هستند . با اين وجود اكثر منازل مدرن دارای كليه وسائل و تجهيزات برقی هستند. كپسول گاز خارج ا زشهرها و در مناطق دورافتاده در دسترس است . قيمت آب در ماليات ملك محلی گنجانده می شود و چنانچه ملكی دارای كنتور آب باشد ، برای آن صورت حساب جداگانه فرستاده می شود . بعضی ايالت ها گاهی دچار كمبود آب می شوند ودرطول فصل تابستان محدوديت هايی برای مصرف آب اعمال می گردد.

اشتغال

مجوز كار:مجوز كار( معروف به «اجاره استخدام») معمولا به مدت شش ماه معتبر است و فقط برای مشاغل خاص صادر می شود . برای اخذ مجوز كار بايد دارای پيشنهاد كارمعتبر و كتبی باشيد و كارفرمای آينده شما بايد بتواند ثابت كند كه هيچ تبعه كانادايی و يا مهاجر دارای ويزا قادر به انجام آن كار نيست . مراحل اخذ مجوز كار ممكن است چندين ماه بطول بيانجامد وبا يد قبل از ورود شما به كانادا اين مراحل تكميل شود . راه ديگر تقاضا دادن برای ويزای مهاجرت (سه گروه) است كه اين ويزا به دارنده آن حق قانونی اقامت دائم را ميدهد و هيچ گونه محدوديت شغلی ندارد . تقاضانامه ويزای مهاجرت بايد از اداره مهاجرت سفارت يا كنسولگری كانادا در كشور محل اقامت اخذ شود. ويزا طبق سيستم امتيازبندی بر اساس ويژگی هايی مانند شغل ، تحصيلات ، و تجربه كاری به متقاضيان دا ده می شود. اگر به عنوان مسافر به كانادا برويد ، نمی توانيد تقاضای مجوز كار نماييد.

شرايط كار : شرايط كار در كانادا مشابه ايالات متحده آمريكا و به طور كلی خوب است . ساعات كار قانونی 40 ساعت در هفته است ، با اين وجود مردم كانادا بويژه مديران مايلند ساعاتی طولانی تراز مردم آمريكا كار كنند. در سال حداقل دو هفته مرخصی با حقوق داده می شود. دربسياری از مشاغل بخش خصوصی و دولتی دانستن زبان فرانسوی الزامی است . اكثر فرصت های شغلی در تورنتو و مونترال يافت می شود.

ميزان حقوق : در كانادا ميزان حقوق مشاغل يكسان، در مناطق مختلف بطور قابل توجهی متفاوت است . بيشترين ميزان حقوق در تورنتو ومونترال پرداخت می شود. بعضی ا ز شركت ها از موافقت نامه های ملی پرداخت حقوق كه بين اتحاديه های كارگری و دولت ها منعقد شده است،پيروی می كنند و در هر ايالت ، حداقل دستمزد ساعتی تعيين شده است .

تامين اجتماعی : پرداخت مقرری تامين اجتماعی ( در كانادا بيمه اجتماعی ناميده ميشود ) برای اكثر ساكنان كانادا اجباری است وا زكل حقوق ماهيانه كسرمی شود. برای در آمدهای بيش از 3500 دلار كانادا در سال ، كارمندان 5/3 درصد از كل حقوق خود را به تامين اجتماعی می پردازند تا از مزايايی مانند مراقبت های بهداشتی ، مستمری بازنشستگی و معلوليت و مكمل درآمد بهره مند شوند.

خدمات

اداره پست : پست كانادا ، خدمات پستی را اداره می كند و ادارات پست يا باجه های پست در سرتاسراين كشور فعاليت دارند . و ضعيت مراسلات پستی مناسب است ، با اين وجود ممكن است بسيار كند و گاهی نامطمئن باشد . هيچگونه خدمات بانكی بجز حوالجات پولی در ادارات پست كانادا عرضه نمی شود.

تلفن : مردم كانادا از تلفن ، بسيار استفاده می كنند و عملا هر خانواده يك خط تلفن ثابت دارد. خدمات تلفن در اين كشور يكی از مدرن ترين و ارزانترين خدمات تلفن در جهان است ، و توسط چندين شركت بسته به ايالت ، تامين می شود. مكالمات محلی رايگان است . تلفن های موبايل در شهرهای بزرگ معمول هستند.

اينترنت: اينترنت در كانادا بسيار رايج است بطوريكه يك سوم خانواده ها از آن استفاده می كنند ، تعداد بسياری عرضه كننده خدمات اينترنت ، خدمات و قيمت های ارزان ارائه می دهند(مكالمات محلی رايگان است!).

راديو و تلويزيون انگليسی زبان : كانادا دارای چهار ايستگاه تلويزيونی سراسری و نيز شبكه های بازرگانی و منطقه ای متعددی است كه برنامه های همه آنها بجز چند ايستگاه دركبك ، به زبان انگليسی پخش می شود. سطح برنامه فوق العاده متغير است ، اما پخش اخبار بطور كلی بسيار خوب است . تلويزيون كابلی معمول است و تلويزيون ماهواره ای اخيرا قانونمند و سازمان يافته شده است و درمناطق دورافتاده رايج است . مجوز تلويزيون در كانادا وجود ندارد.

اطلاعات متفرقه

راههای ارتباطی : راههای ارتباطی در كانادا عمدتا خوب است، با اين وجود وسعت زياد اين كشور و دور از دسترس بودن بعضی از مناطق دور افتاده به اين معناست كه وضعيت حمل ونقل عمومی فوق العاده متغير است ، و درمناطق دورافتاده حمل ونقل خصوصی ، ضروری است . كانادا دارای تعدادی از گسترده ترين و ارزان ترين خدمات خطوط هوايی در جهان است ، و خطوط هوايی بسيار خوبی به مقاصد داخلی و بين اللملی وجود دارد. مسافرت هوايی در بين مردم كانادا بسيار معمول است و به عنوان شيو ه ای برتر مسافرت در اين كشور تا حد زيادی جايگزين سفر با اتومبيل و قطار شده است .اين كشور دارای شبكه خط آهن گسترده ای است ، اما قطارهای سرتاسری كند هستند و امروزه وسيله پرطرفداری برای مسافرت نيستند. با اين وجود، شهرهای بزرگ سيستم خط آهن ترانزيت شهری و خارج شهری بسيار خوبی دارند كه كار آمد، سريع و مقرون به صرفه است . كانادا شبكه جاده ای گسترده ای دارد و همچنين دارای يكی از بالاترين ميزان های تراكم اتومبيل در جهان است .استانداردهای راه به طور كلی خوب هستند، با اين وجود در مناطق دورافتاده كيفيت راهها متفاوت و پيشرفت كند است . اتومبيل نسبت به اكثر كشورهای اروپايی ارزان تر است و تمام وسايل نقليه بايد از مقررات سخت و جدی ايمنی و گازهای خروجی از موتور پيروی نمايند. خدمات فری برای حمل و نقل مسافرين و وسايل نقليه فراهم است كه ايالت های ساحلی را به جزاير ارتباط می دهد و فری های رايگان بر روی تعدادی از رودها در مراكز جمعيتی اصلی در حركتند.

ميزان بزهكاری : كانادا دارای يكی از پايين ترين ميزان های بزهكاری در جهان و بطور كلی كشور بسيار امنی برای زندگی است .

تحصيلات : مدارس تمام وقت برای تمام كودكان از 5 تا 16 سال مقيم در كانادا اجباری و معمولا رايگان است ، با اين حال ، ورود به مدارس دولتی به نوع ويزای والدين و مدت آن بستگی دارد و هميشه مجاز نيست . بيشتر كودكان به مدارس دولتی می روند، با اين وجود تعدادی مدرسه خصوصی ( اغلب تحت نظارت كليسا) و بين المللی نيز داير هستند. تدريس به زبان انگليسی است ، بجز در كبك كه تدريس عمدتا به زبان فرانسوی يا دوزبانی است .

تسهيلات پزشكی : كانادا بيمارستان ها وپزشكان بسيار خوبی دارد، و دارای يكی ازبهترين خدمات اورژانس در جهان است. دولت، بخشی از هزينه های طرح بيمه درمانی (Medicare ) را می پردازد، كه اين بيمه برای ساكنان واجد شرايطی كه يا از طريق پرداخت مستقيم بصورت بيمه اجتماعی و يا از طريق ماليات های عمومی حق بيمه می پردازند، مراقبت های بهداشتی اصلی را بطور رايگان فراهم می كند . بسياری از مردم كانادا نيز برای جبران كمبودهای Medicare نيستند، بايد اطمينان يابند كه حتما تحت پوشش بيمه پزشكی خصوصی قرار گيرند.

حيوانات خانگی : حيوانات خانگی وارد شده به كانادا تابع شرايط بهداشتی ، قرنطينه و حقوق گمركی هستند و شما بايد مقررات فعلی را قبل از ورود به كانادا از اداره بهداشت حيوانات سوال كنيد.

مجوز اقامت: به منظور حضور در كانادا برای اقامت در اين كشور ، بايد تقاضای ويزای مهاجرت بدهيد كه اين ويزا به شما » اقامت دائم » را در اين كشور می دهد. فرم های تقاضانامه ويزای مهاجرت را می توان در اكثر كشورها از اداره مهاجرت در كميسيون عالی كانادا، سفارت يا كنسولگری اين كشور تهيه كرد. ويزاهای مهاجرت در گروههای مختلفی طبقه بندی می شوند و براساس امتيازاتی ، اعطا می شوند. تكميل اين مراحل ممكن است مدتها به طول انجامد، بنابراين بايد مدت طولانی قبل از سفر اقدام كرد. توجه داشته باشيد كه نمی توانيد به عنوان توريست به كانادا برويد و در آنجا وضعيت قانونی خود را تغيير دهيد.

ويزا: تمام افرادی كه خواستار زندگی و كار در كانادا هستند ، برای حضور در اين كشور نياز به ويزای مهاجرت دارند . مسافرانی كه از كشورهايی مانند كشورهای اتحاديه اروپا، استراليا ، نيوزيلند و ايالات متحده آمريكا به كانادا می روند، برای حضور در اين كشور بعنوان توريست به ويزا نياز ندارند. مسافران بايد بتوانند گذرنامه معتبر و بليت بازگشت يا ادامه سفر ارائه دهند

Advertisements

4 دیدگاه

 1. ملیکا said,

  دسامبر 12, 2007 در 4:40 ق.ظ.

  از اطلاعات مفیدی که در اختیار ما میگذارید متشکرم.فقط یک سوال دارم :میخواستم بدانم اگر برای کبک اقدام کرده باشیم ،بعد از اومدن به اونجا میشود به جاهای دیگر کانادا رفت و زندگی کرد

 2. علي رضايي said,

  مارس 13, 2008 در 6:26 ق.ظ.

  من براي مانيتوبا (وينيپگ )اقدام كرده ام آيا ميتوانم پس از رسيدن به آنجا به اتاوا يا تورنتو بروم
  ممنون از راهنماييتون

 3. آوریل 20, 2008 در 8:32 ق.ظ.

  سلام من مخواستم عرض حضورتان برسانم،آیا زندگی وخرج تحصیل در کانادا سنگین است آیاحقوق ماهیانه برای کفاف زندگی مناسب است ومیزان حقوق ماهیانه چقدر است

 4. بهناز said,

  ژوئن 3, 2008 در 9:24 ب.ظ.

  مرسی از اطلاعات بسیار خوبتان من اگر به همراه همسرم بخوام برای اقامت دائم به کانادا برم چه کار باید انجام بدم؟


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: