نکاتی مهم در باب تامین خواسته

س 1 ) خواهان برای تامین خواسته از اموال خوانده ، کدامیک از کارهای زیر را باید انجام بدهد؟
الف – باید درخواست خود را در اوراق عادی تنظیم و به دادگاه ارائه کند .
 ب – باید در فرمهای مخصوص چاپی، دادخواست خود را تنظیم و به دادگاه تقدیم نماید.

ج ) : مستند به ماده 108 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی وانقلاب  در امور مدنی ، اگرقبل از طرح دعوی اصلی و تقدیم دادخواست باشد باید درخواست تامین خواسته خود را، در اوراق عادی تنظیم و به دادگاه  ارائه نماید ولیکن اگر ضمن دادخواست باشد ، میبایست درخواست تامین را در دادخواست مزبور قید و بصورت دادخواست مطرح نماید..

س 2 ): خواهان در کدامیک از مراحل ( قبل از تقدیم دادخواست – ضمن دادخواست – در جریان دادرسی – پس از صدور حکم قطعی ) به هیچ عنوان نمی تواند از دادگاه درخواست تامین خواسته بنماید ؟

 ج ) : با استناد به ماده 108 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی ، خواهان تا وقتی که حکم قطی صادر نشده باشد می تواند از دادگاه درخواست تامین خواسته بنماید و دادگاه مکلف به قبول آن است.

س 3 ) : دعوی خواهان باید چه شرایطی داشته و چگونه باشد که بتواند از دادگاه درخواست تامین خواسته بنماید؟ :

ج ) :مستند به ذیل ماده 108 ق.آیین دادرسی…در امور مدنی باید ، 1-مستند دعوی سند رسمی باشد. 2 – خواسته در معرض تضییع یا تفریط باشد . 3 – در مواردی از قبیل اوراق تجاری واخواست شده که به موجب قانون ، دادگاه مکلف به قبول درخواست تامین باشد ( مانند سفته واخواست شده ) 4 – خواهان ، خسارتی را که ممکن است به طرف مقابل وارد آید ، نقداً به صندوق دادگستری بپردازد. ( این مورد وقتی است که هیچ یک از شرائط سه گانه فوق موجود نباشد والادر صورت وجود یکی از موارد فوق نیازی نیست که خواهان وجهی را بپردازد .

.بنابر شرح مذکور، اگر هر یک از موارد فوق جداگانه وجود داشته باشد به تنهائی برای قبول درخواست تامین کفایت می کند.

س 4 ) : خواهان باید خسارتی را که ممکن است به طرف مقابل وارد آید نقداً به صندوق دادگستری پرداخت نماید . با توجه به این مطلب اعلام فرمایید : میزان خسارت و وجهی راکه که خواهان باید پرداخت کند چقدر است؟  اگر خواهان بجای وجه نقد ضمانت نامه بانکی که در بانک سپرده شده و توسط بانک مربوطه تایید گردیده را بعنوان خسارت معرفی کند، آیا مورد قبول دادگاه قرار میگیرد ؟ چرا ؟

ج ) : با توجه به تبصره ماده 108 قانون مذکور : تعیین میزان خسارت احتمالی ، با در نظر گرفتن میزان خواسته به نظر دادگاهی است که درخواست تامین را می پذیرد .
ضمناً چون بند (د) ماده 108 قانون مزبور صراحت به پرداخت وجه نقد دارد و چون به ضمانت نامه و اوراق مشابه وجه نقد اطلاق نمی گردد ، بنابرین مجوزی برای قبول ضمانت نامه و غیره نیست. ( نظریه کمیسیون مشورتی آیین دادرسی مدنی اداره حقوقی در جلسه مورخ10/11/1343 ).

بنابرین چون ضمانت نامه بانکی یا پولی که بعنوان حسن اجرای قرارداد که در بانک سپرده می شود وثیقه انجام تعهدات وتضمین مزبوربه منظور اعتماد و اطمینان متعهد له می باشد تا اگر متعهد از انجام تعهد و اجرای قرارداد تخلف نماید ، متعهد له بتواند از محل تضمین مزبور ، استیفای حق کند ،فلذا ضمانت نامه بانکی را نمی توان مال بلامعارض محسوب داشت تا شخص ثالث بتواند آنرا به نفع خود توقیف یا تامین نماید .( نظریه شماره 7226/7  – 29/10/1366 اداره حقوقی دادگستری ).

س 5 ) : مدارک مستند دعوی خواهان اسناد رسمی نمی باشد ، ولی خواهان در دادخواست خود مدعیست که خواسته او در معرض تضییع و تفریط است ، اگر دادرس پرونده درخواست تامین خواسته خواهان را بپذیرد آیا تخلف نموده است؟

ج ) : ایراد بر حاکم دادگاه از جهت صدور قرار تامین تامین خواسته بنفع خواهان ، با رسمی نبودن مدارک استنادی و عدم احراز اینکه خواسته در معرض تضییع و تفریط است  وارد نیست . زیرا بند (د) ماده 108 قانون یاد شده تودیع خسارت احتمالی توسط خواهان را موقعی لازم دانسته که مدارک استنادی رسمی نبود ه و خواسته هم در معرض تضییع و تفریط نباشد . و در این مورد چون دادرس به این نتیجه رسیده که خواسته در معرض تضییع وتفریط است ، لذا لزومی به تودیع خسارت احتمالی نبوده و صدور قرار تامین خواسته صحییح بوده است .
( مستفاد از رای شماره 3173/ مورخ 3/8/1319  دادگاه عالی انتظامی قضات ).

با توجه به این رای قابل برداشت است که : 1-اگر حتی مدارک استنادی دعوی، جزء اسناد عادی بوده ولی خواسته در معرض تضییع و تفریط باشد نیازی به تودیع خسارت احتمالی نبوده و قرار تامین خواسته صادر خواهد شد . یعنی احراز یکی از شرایط 4 گانه ماده 108 قانون مزبور برای صدور قرار تامین خواسته کفایت می کند.2 – احراز اینکه خواسته در معرض تضییع و تفریط می باشد یا خیر، به نظر قاضی و دادرس پرونده سپرده شده و  دادگاه است که نهایتا تعیین می کند که آیا ادعای خواهان در این خصوص صحت دارد یا خیر.

س 6 ) :خواهان دادخواستی را تقدیم دادگاه کرده و ضمن آن درخواست صدور تامین خواسته از اموال بلامعارض خوانده نموده است . بدلیل ناقص بودن دادخواست ،  مدیر دفتر دادگاه اخطار رفع نقص صادر نموده است . در این حالت تکلیف درخواست تامین خواسته چه می شود ؟ آیا تا رفع نقص دادخواست، رسیدگی به درخواست تامین خواسته متوقف خواهد شد ؟

ج ) : چون در ماده 108 قانون یاد شده به خواهان اجازه داده شده در تمام مراحل دادرسی و تا قبل از صدور حکم قطعی درخواست تامین خواسته بنماید و در آن ،  کامل بودن دادخواست شرط نشده  و همچنین هر گاه درخواست تامینی تقدیم دادگاه می شود دادگاه مکلف به رسیدگی بوده و عدم رسیدگی به آن ممکن است خسارت جبران ناپذیری را به ایشان وارد نماید ، همچنین با توجه به اینکه رسیدگی به درخواست تامین خواسته از امور فوری می باشد ، فلذا نقص دادخواست نمی تواند مانع از رسیدگی ، صدور و اجرای قرار تامین خواسته گردد.
( مستفاد از رای شماره 2396 مورخ 12/5/1317 دادگاه عالی انتظامی قضات ) .

س 7 ) : مستند دعوی خواهان چند فقره سفته می باشد ، در کدامیک از مراحل زیر خواهان می تواند از دادگاه درخواست تامین خواسته بنماد ؟ 1- به صرف ارائه اوراق سفته  2- اوراق سفته باید واخواست شده باشد 3 – اوراق سفته واخواست شده و به خوانده ابلاغ شده و ابلاغ نیز باید مطابق مقررات آیین دادرسی مدنی بعمل آمده باشد ؟

ج ) : اگر به استناد سفته واخواست شده اقامه دعوی شده باشد، کیفیت ابلاغ واخواست، در مورد صدور قرار تامین ، ملاک عمل نخواهد بود و اگر سفته در موعد 10 روز مقرردر ماده 280 قانون تجارت مورد واخواست قرارگرفته و به طرفیت متعهد اقامه دعوی شده باشد تاریخ روز اعتراض ، ملاک قبول درخواست تامین خواهد بود . ( برداشت از نظریه کمیسیون مشورتی آیین دادرسی مدنی  اداره حقوقی در جلسه مورخ 4/12/1342 ).

بنابرین، سفته ها باید واخواست شده باشد و تاریخ اعتراض، ملاک قبولی درخواست تامین خواسته خواهد بود و ابلاغ و نحوه ابلاغ سفته های واخوست شده ملاک عمل قرار نمی گیرد.

ادامه این مطلب در پست های آینده تقدیمتان خواهد شد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: