اطلاعاتی در باره شهرهای کانادا 1

در این پست قصد دارم اطلاعات مختصری در خصوص برخی از شهرهای کانادا در اختیارتان بگذارم ولیکن چون مطلب یخورده طولانی است در پست های مختلف اطلاعات هر شهر را ذکر میکنم والبته با همین عنوان یعنی ( اطلاعاتی در باره شهرهای کانادا ).
 

در باره   اتاوا 

 مقدمه
اتاوا پايتخت كانادا است و به لحاظ جمعيتي چهارمين شهر بزگ اين كشور محسوب مي شود. اين شهر با مساحتي حدود 2778 كيلومتر مربع بر اساس آمار سال 2001 ميلادي جمعيتي معادل 774072 دارد. تراكم جمعيت در هر كيلومتر مربع 279 نفر مي باشد. دو دانشگاه معروف كارلتون و اتاوا در اين شهر قرار دارند.
 
 

زبان
اتاوا يك شهر دو زبانه است. تمامي ادارات و سازمانهاي دولتي به دو زبان انگليسي و فرانسه مي توانند جوابگوي مردم باشند. نيمي از مردم اين شهر انگليسي زبان و 32% فرانسوي زبان مي باشند.   
 
 

 آب و هوا
در شهر اتاوا درجه حرارت در فصلهاي مختلف سال بسيار متفاوت است. در زمستانهاي سرد و طولاني اين شهر كه  از اواسط ماه نوامبر شروع مي شود و تا نيمه هاي آوريل ادامه دارد سرماي هوا گاه تا 46 درجه زير صفر هم مي رسد. فصل بهار در اتاوا كوتاه بوده و به 2 ماه هم نمي رسد ولي در همين مدت كم، هوا بسيار مطبوع بوده و بيشتر روزها باراني مي باشد. در تابستان كه تقريبا از ژوئن تا پايان اگوست ادامه دارد گرماي هوا تا  36 درجه سانتيگراد هم مي رسد و به دليل آنكه رطوبت هوا بسيار بالاست، گرما شديدتر حس مي شود. در فصل پاييز كه آن هم كوتاه است هوا رو به سردي گذاشته و بارش باران و بعضا برف، آمدن فصل زمستان را خبر مي دهد.
 
 

محل اقامت
بهتر است كه فرد قبل از ورود به شهر محلي را براي سكونت موقت خود در نظر بگيرد. البته در صورت داشتن دوست يا آشنا و يا كمك دانشجويان قديمي تر مي توان مسكني دائم را نيز اجاره كرد. براي مسكن موقت مي توان از هتلها و مهمان خانه ها كه در تمام سطح شهر وجود دارند استفاده كرد. با توجه به هزينه بالاي رفت و آمد در شهر اتاوا، در انتخاب محل اقامت و دوري يا نزديكي آن به دانشگاه، مدرسه و مراكز خريد بايد دقت خاصي صورت گيرد.

در اتاوا منزل مسكوني به دو صورت آپارتمان و خانه (House) مي باشد. آپارتمان مي تواند بدون اتاق (Bachelor: داراي يك آشپزخانه و يك سرويس كوچك) و يا داراي 1، 2، 3 و… اتاق باشد. ممكن است كه هزينه آب و برق مصرفي بر عهده مستاجر باشد و يا خود صاحبخانه آن را از اجاره خانه پرداخت نمايد؛ اين نكته بايد در قرار داد ذكر شود. (در آپارتمانها، بخشي به نام Rental Office وجود دارد كه امور اجاره دادن خانه، اجاره نامهة دريافت اجاره بها، تعميرات احتمالي مورد نياز و ساير خدمكات را ارائه مي دهد و فرد خاصي به عنوان صاحبخانه حضور ندارد و مستاجر با اين اداره در ارتباط است.) مدت اجاره معمولا يك سال است كه در صورت تمايل فرد مي تواند آن را تمديد كند و يا در پايان سال با دادن يك Notice دو ماه (اين زمان ممكن است متفاوت باشد) پيش از موعد مقرر به صاحبخانه اعلام كند كه قصد تخليه آپارتمان را دارد.

نكته آنكه هزينه مسكن در اتاوا، از عمده ترين اقلام هزينه به شمار مي آيد و ميزان آن از 700 دلار كانادا براي يك آپارتمان بدون اتاق تا 1900 دلار براي آپارتمان سه خوابه با اثاثيه نسبتا كامل مي تواند متغير باشد. البته اجاره خانه ها بيشتر از آپارتمان مي باشد. همچنين در اتاوا معمولا اجاره بهاي برج اول و آخر را يكجا در ابتدا دريافت مي كنند. آپارتمانها معمولا داراي يخچال، اجاق خوراك پزي(معمولا برقي) وسيستم گرم كننده مي باشند. در خانه ها علاوه بر اينها ماشين لباسشويي هم وجود دارد ولي در آپارتمانها افراد مي بايستي از ماشينهاي لباسشويي عمومي كه معمولا در يك طبقه خاص از ساختمان قرار دارند استفاده نمايند.
 

رفت و آمد شهري
در شهر اتاوا مناسبترين وسيله جهت تردد در شهر اتوبوسهاي شهري مي باشد. كرايه اتوبوس براي هر فرد بالاي 12 سال 2 بليط (در حال حاضر بهاي هر دو قطعه بليط يك دلار و 85 سنت مي باشد.) و براي اطفال زير 12 سال 1 بليط مي باشد كه مي توان آن را از مراكز مخصوص شركت اتوبوسراني (OC Transpo) و يا برخي از سوپر ماركت ها تهيه كرد. به ازاي پرداخت بليط راننده اتوبوس يك برگه (Transfer) به فرد مي دهد كه اين برگه براي مدت مشخصي ( 90 دقيقه يا بيشتر.

 اين مدت زمان در روزهاي هفته و تعطيل و در ساعات پر رفت و آمد يا خلوت روز متغير است) جهت استفاده از ساير مسير هاي اتوبوسي و قطار شهري قابل استفاده است. همچنين در يك شنبه ها مي توان با پرداخت مبلغي بيشتر (در حال حاضر 6/5 دلار) برگه اي(Day Pass) دريافت كرد كه براي يك خانواده (حداكثر 2 نفر بزرگ و سه فرزند) در تمام روز

يكشنبه معتبر است. اين طريقه براي گردش خانوادگي در روز يكشنبه بسيار مناسبتر است.
افرادي كه به طور مداوم از اتوبوس استفاده مي نمايند مي توانند از كارتهاي اتوبوس(Buss Pass) كه براي يك ماه معتبر است استفاده كنند. بهاي اين كار براي افراد بزگسال در حال حاضر كمي بيش از 65 دلار است. اين كارتها براي دانشجويان و دانش آموزان حدود 10 دلار ارزانتر است. البته اگر دانشجويان  كارت اتوبوس خود را به صورت سالانه خريداري نمايند اين مبلغ باز هم ارزانتر مي شود.

در اتاوا تاكسي هم وجود دارد كه به صورت تاكسي تلفني است و شماره هاي آن در Yellow Page شهري كه در تمام باجه هاي تلفن وجود دارد يافت مي شود.

در دفاتر شركت اتوبسراني، نقشه مسيرهاي اتوبوسراني و قطار شهري به طور رايگان عرضه مي شود. توصيه مي شود در همان روزهاي اول نسبت به تهيه يكي از اين نقشه ها اقدام شود، زيرا به كمك آن مي توان به سهولت مسيرها را يافت. همچنين در وبسايت شركت اتوبوسراني با آدرس زير نقشه مسيرها و جدول زمانبندي اتوبوسها آمده است كه به سهولت رفت و آمد شهري، كمك به سزايي مي كند. آدرس وبسايت شركت اتوبوسراني شهر اتاوا:
http://www.octranspo.com/
 

بازكردن حساب بانكي
هر دانشجو پس از ورود مي بايستي يك حساب بانكي براي خود باز كند. مي توان اين حساب را به صورت مشترك(Share) با همسر يا فرد ديگري باز كرد. پس از بازكردن حساب يك كارت بانكي به فرد (در صورت مشترك بودن به هر فرد يك كارت جداگانه) داده مي شود كه فرد مي تواند با آن از ماشين-بانك استفاده كند و يا در فروشگاه ها با آن خريد نمايد. در اين صورت بدون پرداخت وجه نقد مي توان خريد كرد و مبلغ صورتحساب به طور مستقيم از حساب بانكي فرد برداشت مي شود.

نكته آنكه كارت بانكي محدوديت مبلغ دارد و لذا ممكن است براي مبالغ بالا مانند اجاره خانه نياز به ارائه چك باشد كه در اين صورت بايد از ابتدا حساب بانكي مناسبي كه با آن دسته چك مي توان دريافت كرد، باز نمود. همچنين فرد مي تواند از كارتهاي اعتباري (Master  يا Visa يا…) استفاده نمايد كه مي توان اين كارتها را از بانك تهيه كرد. همچنين برخي از فروشگاه ها، كارتهاي اعتباري مخصوص به خود دارند كه در صورت تمايل مي توان با تكميل فرم مربوطه در فروشگاه آن را دريافت كرد.
 

بيمه درماني و دارو
هر دانشجو به محض ورود به اتاوا مي بايستي نسبت به بيمه كردن خود و اعضاي خانواده خويش اقدام كند. براي اينكار و گرفتن اطلاعات كافي بهترين مكان International Office دانشگاه مي باشد. لازم به ذكر است كه بيمه دارو و دندان از بيمه درماني جدا است. اين بيمه با نام بيمه تكميلي از طريق دانشگاه براي دانشجو و خانواده وي قابل خريداري است.
 

نحوه پر كردن فرمهاي مالياتي
پركردن فرمهاي مالياتي در كانادا به صورت هر ساله امري ضروري است و با اينكار با توجه به كل درآمد سالانه، ممكن است مقداري از مالياتي كه فرد در طول سال پرداخته، به وي بازگردانده شود. پركردن فرمهاي مالياتي نياز به حوصله و دقت فراواني دارد ولي خود فرد مي تواند آن را انجام دهد. البته برخي از شركتها و موسسات با دريافت مبلغي اين كار را براي فرد انجام مي دهند. همچنين در برخي وبسايتها مي توان راهنماهاي رايگاني براي تكميل فرمهاي مالياتي يافت.

دريافت گواهينامه
در شهر اتاوا هر فرد تازه وارد مي تواند تا حداكثر سه ماه (ممكن است اين مدت متغير باشد؛ لذا براي اطلاعات دقيقتر مي بايستي به كتاب راهنماي رانندگي چاپ انتاريو و يا وب سايت وزارت حمل و نقل مراجعه نمود.) از گواهينامه بين المللي از كشور خود استفاده نمايد ولي پس از آن براي رانندگي نياز به گواهينامه مخصوص انتاريو دارد.

دريافت گواهينامه شامل دو مرحله آزمون كتبي و شفاهي مي باشد. افرادي كه داراي گواهينامه معتبر از ايران مي باشند مي توانند با ارائه ترجمه آن، بدون فاصله با آزمون كتبي امتحان عملي را بدهند و گواهينامه خود را دريافت نمايند. اما افرادي كه فاقد گواهينامه مي باشند فقط مي توانند پس از مدت 8 الي 12 ماه از آزمون كتبي، در امتحان عملي شركت نمايند. لذا  توصيه مي شود كه فرد براي صرفه جويي در زمان، و دريافت سريع گواهينامه، پيش از خروج از ايران نسبت به دريافت گواهينامه معتبر رانندگي در ايران اقدام نمايد.
 
 

گوشت حلال
در سرتاسر شهر اتاوا فروشگاه هايي وجود دارد كه در آنها مي توان گوشت يا مرغ حلال تهيه كرد و لذا از اين لحاظ مشكل خاصي در اتاوا وجود ندارد.
 

مدرسه ايراني
براي تدريس دروس فارسي در اتاوا مدرسه ايراني وجود دارد كه در مقطع دبستان و راهنمايي دائر است و دانش آموز مي پذيرد. اين مدرسه فقط 2 يا 3 روز در هفته است و با خودياري اداره مي شود. دانش آموزان موظف اند كه در طول هفته در مدارس كانادايي شركت نمايند.
 

تمديد ويزا
پيش از اتمام مدت اجازه اقامت، فرد مي بايستي براي تمديد اجازه اقامت خود و خانواده خويش اقدام نمايد. براي اينكار  تكميل فرم مخصوص كه در International Office دانشگاه وجود دارد و ارسال يكسري مدارك ضروري است.
 
 

ويزاي برگشت به كانادا
در صورت خروج از كانادا در بيشتر موارد براي بازگشت فرد نياز به ويزاي ورودي دارد كه مي تواند آن را قبل از خروج از كانادا با ارسال مدارك به يكي از سفارتخانه هاي كانادا در كشورهاي ديگر تهيه كند. مدارك لازم براي دريافت ويزاي برگشت به كانادا در وبسايت سفارتخانه هاي اين كشور آمده است.
 
 

پرواز از تهران تا اتاوا
از شهر تهران تا اتاوا مسيرهاي پروازي متعددي وجود دارد، يكي از آنها از مسير تهران، آمستردام(هلند)، مونترال مي باشد كه در اينحالت مي توان از طريق سرويسهاي اتوبوسي خود شركت هواپيمايي فاصله 2 ساعته بين مونترال تا اتاوا را طي كرد و يا با هواپيما به سمت اتاوا پرواز كرد، مسير ديگر كه سريعتر است مسير تهران، لندن، اتاوا مي باشد. طول پرواز تهران- لندن حدود 5 ساعت و نيم و پرواز لندن-اتاوا حدود 7 ساعت و نيم است.
 
 

بار مجاز
بار مجاز قابل حمل از ايران به كانادا (از طريق خطوط هوايي هما- Air Canada ) شامل دو بسته حداكثر 23 كيلويي مي باشد. ابعاد بسته مهم بوده و مي بايستي براي اطلاع از ابعاد و وزن مجاز به وب سايت شركت هاي هواپيمايي كه با آنها مسافرت مي نماييد مراجعه نماييد. البته هر مسافر مي تواند تا حد مجازي بار دستي با خود به داخل هواپيما حمل كند كه استانداردهاي مورد قبول آن هم در وب سايتهاي مربوطه آمده است.

آدرس وب سايت هواپيمايي هما(Iran Air):
http://www.iranair.com/cusSrv/trvHelp/trvHelp.do?selectedCategory=41
آدرس وب سايت هواپيمايي كانادا (Air Canada):
http://www.aircanada.com/en/travelinfo/airport/baggage/index.html?src=hp_ql

توجه داشته باشيد كه اگر به طور پيوسته به اتاوا پرواز مي كنيد و در كشور واسط (Transit) قصد خروج از از فرودگاه و اقامت را نداريد حتما در فرودگاه ايران هنگام تحويل بار ذكر كنيد كه اثاثيه خود را در كانادا تحويل خواهيد گرفت، در اين حالت خود شركت هواپيمايي بار شما را به هواپيماي دوم تحويل مي دهد و وقت شما در فرودگاه واسط صرف دريافت و تحويل مجدد بار نخواهد شد. علاوه بر آنكه بار مجاز براي مسافران اروپا كمتر از كانادا است، لذا در صورت دريافت بار در اروپا (كشور واسط) ممكن است دچار جريمه اضافه بار شويد.
 
 

در فرودگاه اتاوا
در بدو ورود در فرودگاه اتاوا، ابتدا ماموران فرودگاه مدارك اقامتي و گذرنامه همه مسافران را چك مي كنند. اگر اولين بار است كه دانشجو وارد كانادا مي شود و هنوز اجازه اقامت (Student Permit) ندارد، مي بايستي پس از آنكه از قسمت چك گذرنامه و ويزاي ورود، عبور كرد، پيش از دريافت چمدانها، به باجه مربوط به اداره مهاجرت كانادا در پشت باجه هاي قسمت اول مراجعه و تقاضاي اجازه اقامت دانشجويي نمايد.

 عبور از اين قسمت ضروري است و فرد بايد به خاطر داشته باشد كه بدون دريافت اين اجازه اقامت از فرودگاه خارج نشود. نكته آنكه در سفارت كانادا فرد ويزاي ورود دريافت مي كند ولي به محض ورود به كانادا با ارائه اين ويزاي ورود و گذرنامه و برگه خاصي كه مخصوص دانشجويان است و سفارت كانادا به فرد مي دهد و ساير مدارك لازم اجازه اقامت دريافت مي نمايد.

پس از اين مرحله فرد وارد سالني براي دريافت بارها  و اثاثيه مي شود. سپس مرحله عبور از گمرك و بازرسي چمدانها مي باشد.(ممكن است چمدانها را بازرسي نمايند يا خير. در صورت نياز به بازرسي چمدانها، مامورين فرد را به قسمت مورد نظر راهنمايي مي نمايند.)
 
 

اختلاف ساعت
اختلاف ساعت ايران و اتاوا 8 ساعت و نيم مي باشد كه در ابتداي بهار و تابستان به دليل عدم همزماني تغيير ساعت در ايران و در اتاوا به مدت كوتاهي اين فاصله زماني به 7 ساعت و نيم و 9 ساعت و نيم تغيير مي نمايد. غير از اين دو موقع اختلاف ساعت همان 8 ساعت و نيم است. يعني مثلا ساعت 9 و نيم صبح شنبه در ايران همزمان با ساعت 1 بامداد شنبه در اتاوا مي باشد.
 

مواردمتفرقه
تلفن: هزينه تلفن هر ماهه مبلغ ثابتي است كه مي توان با پرداخت آن، از تلفن فقط براي تماسهاي داخل شهري استفاده نمود. براي تماسهاي خارج شهر يا كشور مي توان از كارتهاي تلفن استفاده كرد و يا به صورت قرارداد با شركت تلفن دهنده يا ساير شركتهاي مشابه با پرداخت هزينه مربوطه از خدمات راه دور اين شركتها استفاده نمود.

اينترنت: اينترنت به دو صورت Online  و Dial Up وجود دارد كه به صورت قرارداد سالانه با شركتها و يا از طريق دانشگاه ها، با پرداخت هزينه ماهانه قابل دسترسي است.
ماليات بر خريد: در اتاوا به غير از مواد غذايي ضروري مابقي مواد و وسايل، مالياتي معادل 15 درصد بهاي كالا دارند كه در موقع خريد در صورتحساب جمع زده مي شود.

ورود به شهر: در فرودگاه مي توان باكرايه يك تاكسي به شهر وارد شد. فاصله فرودگاه تا شهر زياد نبوده و مبلغ كرايه تاكسي از حدود 15 دلار تا25-30 دلار بسته به مسافت متفاوت مي باشد.
البته در صورت آشنا بودن به شهر مي توان با اتوبوس (اتوبوس شماره 97) و هزينه كمتري مسير فرودگاه تا مركز شهر را طي كرد.
 
به نگارش شكوفه لوايي، دكتراي داروسازي
 

درباره  تورنتو

مقدمه
تورنتو مرکز استان اونتاریو با جمعیتی بالغ 000/500/4  پرچمعیت ترین شهر کانادا و پنجمین شهر آمریکای شمالی است. مساحت این شهر در حدود 641 کیلومتر مربع است. تراکم جمعیت در نقاط مختلف این شهر از مرکز شهر (down town) شلوغ گرفته تا نقاط حاشیه ای آرام و کم رفت و آمد، متغیر است.
تورنتوی بزرگ در سال 1998 از ترکیب 5 شهر کوچکتر که تورنتو یکی از آنها بود بوجود آمد. 
در این شهر سه دانشگاه تورنتو، یورک و رایرسون وجود دارد که دانشگاه تورنتو مشهورترین آنهاست.
 
  زبان
هرچند کانادا دارای دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسه است ولی زبان روزمره تورنتو انگلیسی است که البته باید به آن زبانهای متنوعی که مهاجرین به آنها تکلم می کنند را هم افزود.
 
 
  آب و هوا
شهر تورنتو مانند اکثر شهرهای ساحل شرقی زمستانهای سرد و طولانی دارد. دمای هوا گاهی تا حدود 40 درجه زیر صفر سرد مي شود. تابستانهای نسبتاً شرجی با دمای متوسط 25-30 درجه از مشخصات این شهر است.
فصل بهار کوتاه این شهر از اواسط آوریل شروع شده و تا اوایل ژوئن ادامه دارد. از اواخر آگوست هم پاییز زیبای این شهر شروع می شود.
 
 
  محل اقامت
شاید مهمترین نکته برای یک تازه وارد انتخاب محل اقامت باشد. حتماً پیش از ورود به شهر، فکری برای محل اقامت خود بکنيد زیرا فاصله فرودگاه از شهر حدود 25 کیلومتر است و یافتن محل اقامت به محض ورود در این شهر بزرگ اگر غیر ممکن نباشد، بسیار دشوار است. تا یافتن محل اقامت قطعی، اقامت در هتل با تخت و صبحانه (bed and breakfast) مناسب است. تنها اشکال این مکانها علاوه بر قیمت که باید حتماً بررسی شود، نیاز به کارت اعتباری برای رزرو است که معمولاً دانشجویان ایرانی فاقد آن هستند.

برای تهیه مسکن دایمی، فاصله از اهمیت بالایی برخوردار است. نزدیکی به محل کار يا تحصیل و ایستگاه مترو یا اتوبوس ضروری است.
برجهای مسکونی در تورنتو به دو دسته اجاره ای و شخصی (condo) تقسیم می شوند. در مورد اول کل برج به یک شرکت متعلق است و شما با آن شرکت قرارداد بسته و محل را اجاره می کنید. در اکثر موارد هزینه آب و گاز برعهده مستاجر نیست. در مورد هزینه برق هر دو حالت وجود دارد. آپارتمانها از سوییت (bachelor) تا 3 خوابه به بالا وجود دارند و بدون وسایل هستند. در کلیه آپارتمانها یخچال، اجاق گاز و سیستم گرم کننده وجود دارد. هر ساختمان هم یک واحد شستشوی لباس (laundry) دارد.

آپارتمانهای شخصی اجاره بهای بیشتری داشته و قرارداد بین شما و صاحبخانه بسته می شود. معمولاً شارژ آپارتمان به عهده مستاجر نیست. این آپارتمانها گاهی مبله هستند و گاهی بدون وسایل.
انتخاب دیگر خانه (house) است که با توجه به اینکه دو دانشگاه معروف تر تورنتو و رایرسون در مرکز شهر هستند، احتمال پیدا کردن خانه کمتر است. ضمناً در مورد خانه، معمولاً مستاجر مسئول کلیه هزینه های آب، برق و گاز است.
در هنگام اجاره باید به وضعیت ظاهری ساختمان، محل قرارگيری، فاصله تا مراکز خرید، و بسیاری فاکتورهای دیگر دقت نمود.
 
 
رفت و آمد درون شهري
سیستم حمل و نقل تورنتو (TTC) دارای 4 خط مترو و تعداد زیادی خط اتوبوس و تراموا (street car) است که تقریباً تمام شهر را پوشش می دهند. هم اکنون هزینه هر بلیت 2.5 دلار بوده و با دریافت قبضی به نام transfer از محل پرداخت بلیت، شما می توانید تمام مسير رفت خود را با همان 2.5 دلار بروید. برای مثال هنگام عوض کردن اتوبوس، کافی است برگه transfer خود را به راننده نشان دهید و سوار شوید. برای کسانی که فاقد اتومبیل هستند، کارت ماهانه TTC مقرون به صرفه ترین انتخاب است و دانشجویان می توانند آنرا از دانشگاه با تخفیف بیشتر دریافت کنند.
 
 
 بيمه درماني
نکته بسیار مهم در بدو ورود اقدام به خرید بیمه می باشد. دانشجویان خارجی به محض پرداخت شهریه تحت پوشش بیمه قرار میگیرند ولی برای همسر و فرزندان باید حتماً بیمه خریداری شود. برای خرید بیمه به مرکز دانشجویان خارجی دانشگاه (international student center)مراجعه کنید.

بیمه دارو هم در برخی دانشگاهها به طور جداگانه ارایه میشود. در مورد بیمه دندان، از آنجا که دانشجو در صورت کار در دانشگاه به عنوان کمک استاد (teaching assistant) ، عضو اتحادیه کارگری میشود، این اتحادیه ها  به مدت مشخصی تا سقف معینی دانشجو را بیمه دندان میکنند.
 
 
 
 دريافت گواهينامه رانندگي
در تورنتو هر فرد تازه وارد مي تواند تا حداكثر دو  ماه  از گواهينامه بين المللي از كشور خود استفاده نمايد(البته بیمه اجباری ماشین در این صورت بسیار بالا خواهد بود)  ولي پس از آن براي رانندگي نياز به گواهينامه مخصوص انتاريو دارد.
 
 
 گوشت حلال
در سرتاسر شهر تورنتو  فروشگاه هايي وجود دارد كه در آنها مي توان گوشت يا مرغ حلال تهيه كرد و لذا از اين لحاظ مشكل خاصي در اين شهر وجود ندارد.
 

 مدرسه و مهد كودك
براي تدريس دروس فارسي در تورنتو مدرسه ايراني وجود دارد كه در مقطع دبستان و راهنمايي دائر است و دانش آموز مي پذيرد. اين مدرسه كه فقط 1 يا 2 روز در هفته است و با خودياري اداره مي شود. دانش آموزان موظف اند كه در طول هفته در مدارس كانادايي شركت نمايند. مدارس کانادایی عموماً دولتی بوده و هزینه خاصی بر دوش خانواده ها تحمیل نمیکنند.

مهد کودک جزء معضلات تورنتوست. لیستهای انتظار مهد های کودک از یک تا 5 سال هستند. در صورت یافتن جای خالی در یک مهد کودک، هزینه این مراکز از ماهی 1200 دلار (برای کودکان 6 تا 12 ماه) تا حدود 900 دلار (برای کودکان 3 ساله) متغیر است. برخی مهدهای کودک از یارانه شهرداری استفاده می کنند که باید برای آن هم در شهرداری ثبت نام کرد. در این صورت حدود 30% هزینه مهد کودک به خانواده مسترد می گردد. البته شرط استفاده از این یارانه شاغل بودن هردوی والدین است.

به تمام کودکان زیر 18 سال در اونتاریو مبلغی ماهیانه پرداخت میشود. برای دریافت این مبلغ که به مادر تعلق می گیرد باید 19 ماه پس از ورود از طریق اداره مالیات اقدام نمود.
 

 ماليات بر خريد
در تورنتو به غير از مواد غذايي ضروري مابقي مواد و وسايل مالياتي معادل 15 درصد بهاي كالا دارند كه در موقع خريد در صورتحساب جمع زده مي شود. لذا قیمت پرداختی برای هر جنس، قیمتی است که روی جنس دیده میشود بعلاوه 15%. 
 

ورود به شهر

در فرودگاه مي توان باكرايه يك تاكسي به شهر واردشد. فاصله فرودگاه تا شهرحدود 25 کیلومتر است  و مبلغ كرايه تاكسي برای مرکز شهر حدود 40 دلار است.
البته در صورت آشنا بودن به شهر مي توان با اتوبوس و مترو و با هزینه بسیار  كمتر مسير فرودگاه تا مركز شهر را طي كرد. 
 

 به نگارش آقاي حامد صمدي دانشجوي رشته مواد- سراميك در مقطع دكتري، دانشگاه تورنتو

Advertisements

2 دیدگاه

 1. ریحانه said,

  فوریه 11, 2008 در 7:13 ب.ظ.

  آقا آدرس ایمیلتو رو نمی ذاری؟
  راستش من می خوام آدرس سایت رسمی دانشگاه اتاوا رو بدونم می شه برام پیدا کنید؟
  یا حداقل یه ایمیل برای روابط عمومی اونجا رو برام می تونید بفرستید…
  خیلی مهمه… مرسی

 2. younes said,

  مه 7, 2008 در 5:49 ب.ظ.

  salam man mikham biam daneshga toronto hazineye 1 sale reshteye IT BA KHABGAH CHEGHADRE KHAHESH MIKONAM HARCHE ZOODTAR MANO KHABARA BEDID MER30


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: