اطلاعاتی در باره برخی از شهرهای کانادا 2

در ادامه معرفی شهرهای کانادا این بار اطلاعات مختصری درباره شهرهای رجانیا و ساسکاتون تقدیم حضور می نمایم باشد که مفید واقع گردد .

مقدمه

درباره شهر رجانیا

شهر رجاينا مركز استان سسكچوان است. اين شهر با مساحت 118 كيلومتر مربع شانزدهيمن شهر كانادا از نظر وسعت محسوب مي گردد و در جنوب استان سسكچوان بين دو شهر كلگري در استان آلبرتا و وينيپگ در استان منيتوبا قرار داشته و از جنوب به ايالات متحده آمريكا منتهي مي شود.  در اين شهر آفتابي، بزرگترين پارك شهري آمريكاي شمالي به نام پارك وسكنا (Wascana) به مساحت 9/3 كيلومتر مربع و در اطراف درياچه وسكنا وجود دارد. تاريخچه بناي اين شهر به يكصد سال پيش باز مي گردد.

 جمعيت، نژاد و زبان

 جمعيت شهر رجاينا حدود 200000 نفر مي باشد كه 85% آنها را سفيدپوستان، 9% بوميان (سرخپوستان)، 1/5% چيني و 4/5% را ساير نژادها تشكيل مي دهند. زبان رسمي شهر و دانشگاه ها انگليسي است و تقريبا تمامي ساكنان اين شهر با اين زبان تكلم مي كنند. 
 
آب و هوا 

رجاينا از آب و هواي سرد و خشك در زمستان و گرم در تابستان برخوردار مي باشد. روزها آسمان اغلب صاف و آفتابي است و اين شهر با برخورداري از 2365 ساعت نور خورشيد، در طول سال از پرآفتاب ترين مراكز استانهاست. ميزان بارندگي 364 ميلي متر در سال است.فصل تابستان حدودا 113 روز است. فصل زمستان از اواسط نوامبر شروع و تا اوايل مارچ ادامه پيدا مي كند. متوسط دماي شهر رجاينا در طول سال بين منفي 22 درجه و مثبت 22 درجه سانتيگراد در زمستان و تابستان متغير است. در فصل زمستان دماي هوا گاه به كمتر از -40 درجه سانتيگراد نيز تنزل پيدا مي كند. 
 
دانشگاه ها

 شهر رجاينا داراي دو دانشگاه اصلي مي باشد، دانشگاه رجاينا و دانشگاه بوميان (سرخپوستان) كانادا. دانشگاه رجاينا با داشتن 13000دانشجو داراي مقاطع تحصيلي تاسطح PhD در رشته هاي مهندسي شامل نفت، صنايع، الكترونيك تا علوم پايه، هنر، تربيت بدني و روزنامه نگاري است. دانشگاه بوميان (سرخپوستان) كانادا تنها موسسه آموزش عالي براي بوميان سرخپوست در كانادا محسوب و توسط آنان اداره مي شود. در ضمن در كنار موسسات آموزش عالي فوق الذكر، دوره هاي 2 ساله فني و حرفه اي در مقطع فوق ديپلم، در موسسه تكنولوژي و علوم كاربردي SIAST ارائه مي گردد.
 
انجمن ايرانيان دانشگاه رجاينا (URIS)
 

 اين انجمن به همت دانشجويان ايراني دانشگاه رجاينا در سال 2004 به منظور استفاده از امكانات دانشگاه رجاينا و ارائه خدمات به دانشجويان ايراني از جمله تازه واردين، تاسيس گرديده است. جهت كسب اطلاعات بيشتر در اين خصوص به آدرس اينترنتي زير مراجعه فرماييد:

 http://ursu.uregina.ca/~uris
 
اقامت و مسكن

 نكات زير در خصوص اقامت و مسكن در رجاينا قابل تذكر و توجه است:
الف: هزينه اقامت در هتل يا متل حدودا بين 50 تا 80 دلار كانادا است.
ب: امكان اقامت كوتاه مدت، به ويژه در بدو ورود، در خوابگاههاي دانشگاه رجاينا با هماهنگي و رزرو قبلي و هزينه كمتر موجود مي باشد. جهت آگاهي بيشتر و انجام هماهنگي، به لينك زير مراجعه نماييد:

www.uregina.ca/residences/

ج: اقامت بلند مدت در خوابگاه هاي دانشگاه در حال حاضر صرفا جهت دانشجويان مجرد ميسر مي باشد. براي اين منظور به سايت اينترنتي
www.uregina.ca/residences/

 مي توان مراجعه كرد.

 د: اقامت بلند مدت غير خوابگاهي كه معمولا كم هزينه ترست به يكي از 3 روش زير امكان پذير است:1- اجاره آپارتمان مستقل كه مبلغ اجاره آن نظر به نوع آپارتمان و تعداد اتاقها بين 400 تا 750 دلار در ماه مي باشد. براي اين منظور، آدرسهاي اينترنتي زير توصيه مي گردد: http://www.boardwalk.ca/

 & http://ursu.uregina.ca/online/housing

2- اجاره خانه يا آپارتمان به طور مشترك با ساير دانشجويان كه غالبا مناسب براي دانشجويان مجرد مي باشد. آدرس اينترنتي زير در اتحاديه دانشجويان دانشگاه رجاينا حاوي اطلاعيه هايي بدين منظور مي باشد:

  http://ursu.uregina.ca/online/housing

3- اقامت و زندگي با يك خانواده كانادايي يا Board & Room كه در اين شيوه غذا و  بعضي از هزينه هاي ديگر مربوط به سكونت در مبلغ اجاره منظور مي گردد و با اين حال براي دانشجويان مجرد مقرون به صرفه است. جهت كسب آگاهي به سايت اينترنتي فوق (بند 2) مراجعه فرماييد.
 
تذكر: ساير هزينه هاي مربوط به مسكن شامل هزينه برق، تلفن، اينترنت و تلويزين است كه مي بايست به اجاره بها اضافه شوند. متوسط مجموع هزينه هاي مربوط به اين تسهيلات براي يك آپارتمان مستقل بين 90 تا 150 دلار مي باشد.
 
رفت و آمد درون شهري و گواهينامه رانندگي

سيستم حمل و نقل عمومي شهر رجاينا شامل اتوبوس و تاكسي تلفني است و نظر به زمستانهاي سرد و طولاني، توصيه مي گردد حتي الامكان محل سكونت نزديك دانشگاه انتخاب گردد در غير اين صورت خريد اتومبيل شخصي ضروريست. نوع دست دوم اتومبيل سواري را مي توان با قيمت 2 تا 3 هزار دلار تهيه نمود (البته هزينه هاي مربوط به اتومبيل را فرموش نكنيم). دانشجويان خارجي در اين شهر با داشتن گواهينامه بين المللي مي توانند بدون نياز به اخذ گواهينامه كانادايي در طول زمان اشتغال به تحصيل، مبادرت به رانندگي نمايند.
 
كتابخانه عمومي

 به عنوان يكي از 10 كتابخانه عومي برتر در آمريكاي شمالي، كتابخانه رجاينا با داشتن 9 شعبه در سراسر شهر داراي منابع غني و وسيع كتب، اطلاعات و امكانات سمعي و بصري است.
 
افتتاح حساب بانكي

 افتتاح حساب در كليه بانكها امكان پذير است. عمده ترين اين بانكها بانك سلطنتي كانادا (RBC) و بانك تجارت كانادا (CIBC) مي باشند. افتتاح حساب تنها با مراجعه شخصي به بانك، در مدتي كوتاه قابل انجام است. پس از افتتاح حساب و اخذ كارت ويژه مشتري يا Debit Card امكان خريد در فروشگاه ها و پرداخت تمامي قبضها يا رسيدها بدون نياز به حمل پول فراهم مي گردد. كارتهاي اعتباري نظير Visa و  Master Card را مي توان به ترتيب از طريق بانك باز كننده حساب و يا ساير موسسات اعتباري نظير موسسه مالي President Choice تهيه نمود.
 
مواد غذايي و مايحتاج زندگي

 مراكز خريد به صورت فروشگاه هاي زنجيره اي مي باشند. عمده ترين و مناسبترين اين فروشگاه ها به لحاظ هزينه عبارتند از: Superstore، Extra Food و Wal Mart. همچنين شهر رجاينا داراي تعدادي فروشگاه مواد غذايي شرقي از جمله گوشت ذبح اسلامي مي باشد. فروشگاه هاي Superstore و Astra ارائه كننده انواع فرآورده هاي گوشتي ذبح اسلامي مي باشد.
 
بيمه درماني

 كليه افراد مقيم در استان سسكچوان تحت پوشش بيمه رايگان خدمات درماني قرار دارند. اين بيمه شامل پرداخت حق ويزيت پزشك (خانواده يا متخصص)، هزينه هاي آزمايشگاه و بيمارستان مي گردد. هزينه هاي مربوط به دارو و خدمات دندانپزشكي و چشم پزشكي از اين پوشش مستثني مي باشند. براي اين منظور مي توان از بيمه هاي تكميلي ارائه شده توسط دانشگاه و يا ساير شركتهاي بيمه استفاده نمود. براي كسب اطلاعات بيشتر در خصوص نوع بيمه و هزينه هاي مربوط مي توان به سايتهاي اينترنتي زير مراجعه نمود:

http://www.sk.bluecross.ca/

http://www.gms.ca/
 
 مدرسه ايراني

 اين شهر داراي مدرسه ايراني به فرم مدارس رسمي موجود در بعضي از شهرهاي بزرگ كانادا نمي باشد. تنها يك كلاس آموزش زبان فارسي به صورت هفتگي در يكي از مدارس برگزار مي گردد.
 
ساير نكات و توصيه هاي مهم

– در حال حاضر دانشجويان خارجي مجاز به كار خارج از محيط دانشگاه نمي باشند.
– سيستم برق كانادا 110 ولتي است.
– جهت انجام خدمات كنسولي احتمالي (تمديد گذرنامه، تمديد ويزا و غيره) تهيه و به همراه آوردن مدارك ذيل به ويژه براي دانشجويان غير بورسيه، توصيه مي گردد:
1- اصل و ترجمه رسمي شناسنامه
2- ترجمه رسمي سند ازدواج
3- اصل و ترجمه رسمي گواهينامه پايان خدمت يا معافيت سربازي
4- اصل و ترجمه رسمي كليه مدارك تحصيلي
5- ترجمه رسمي گواهي عدم سو پيشينه
  
به نگارش آقاي حميد فرخي، دانشجوي رشته الكترونيك در مقطع دكتري، دانشگاه رجاينا

st11michels-cathedral.jpg

درباره شهر ساسکاتون

مقدمه

شهر ساسكاتون در استان ساسكاچوان واقع شده است. اين استان در دو طرف با استانهاي آلبرتا و مانيتوبا هم مرز است. اين استان در قسمت مرکزي کانادا قرار گرفته و کمتر از یک میلیون جمعیت داشته و وسعت آن کمی بیشتر از دو برابر استان خراسان است. 
دانشگاه ساسكاچوان در شهر ساسكاتون واقع شده و حدود 25000 دانشجو در مقاطع مختلف داشته و یکی از دانشگاههای معتبر کانادا خصوصا در رشته های مربوط به کشاورزی و دامپزشکی محسوب می شود.
 
ورود به ساسکاتون

ورود به شهر ساسکاتون به طور مستقیم از خارج از کشور کانادا امکانپذیر نیست (البته از طریق آمریکا پرواز مستقیم دارد). دانشجویان ایرانی معمولا از طریق شهرهای تورنتو، کلگری مونترال و ونکوور به ساسکاتون پرواز می کنند. مسافت پرواز از تورنتو به ساسکاتون به طور مستقیم حدود 3.5 ساعت و از کلگری حدود یک ساعت می باشد. دانشجویان ایرانی در صورتی که بتوانند قبل از ورود به ساسکاتون با یکی از ایرانیان مقیم این شهر تماس برقرار کرده و هماهنگی لازم را برای استقبال در فرودگاه بنمایند، بسیار مفید خواهد بود.

 برای این کار می توانید با دفتر دانشجویان خارجی ( ISO ) دانشگاه تماس گرفته و اطلاعات تماس مسئول انجمن دانشجویان ایرانی دانشگاه را گرفت. دانشجویان ایرانی بسیار مشتاق کمک به هم وطنان خود هستند.
 
 اقامت

اولین مساله مهم در بدو ورود به یک شهر جدید مساله اقامت است. دانشجویان ایرانی که وارد ساسکاتون می شوند چند انتخاب برای محل سکونت دارند.
1- زندگی در خوابگاههای داخل دانشگاه:
این خوابگاه ها فقط برای دانشجویان مجرد بوده و به صورت اتاقهای یک نفره و دو نفره می باشد. زندگی در این خوابگاهها همراه با غذا می باشد. اجاره تقریبی این خوابگاهها برای اتاقهای یک نفره 490 دلار در ماه  و برای اتقهای دو نفره 440 دلار در ماه ( سال 2005) می باشد.

2- زندگی در آپارتمانهای دانشگاه:

 دانشگاه ساسکاچوان چهار ساختمان بلند تحت عنوان منطقه مسکونی دانشگاه دارد که حدودا 15 دقیقه تا دانشگاه پیاده فاصله است. یکی از ساختمانها متعلق به خانواده های بچه دار ( آپارتمانهای دو خوابه) یکی متعلق به مجردها ( یک سوئیت برای شش نفر با اتاقهای جداگانه و سرویس مشترک) و دو ساختمان متعلق به خانواده های دو نفره (آپارتمانهای یک خوابه و دو خوابه) می باشد.

 اجاره تقریبی این آپارتمانها در حدود 635 دلار برای دو خوابه 530 دلار برای یک خوابه است. برای سوئیت شش نفره حدود 300 دلار برای هر شخص می باشد.
 
 3- زندگی در خارج از دانشگاه:

 آپارتمانها و منازل زیادی در اطراف دانشگاه برای اجاره وجود دارد. مبلغ تقریبی اجاره برای یک واحد یک خوابه  حدود 400 دلار و برای دو خوابه حدود 500 دلار مي باشد. این آپارتمانها معمولا مبله نیستند. کلیه محل های مسکونی در شهر و دانشگاه دارای اجاق و یخچال و لباسشویی می باشند. برای ترتیب دادن اقامت در شهر قبل از ورود می توان اطلاعات بیشتر و فرمهای تقاضا برای محلهای مسکونی دانشگاه را از آدرس زیر دریافت کرد.

http://explore.usask.ca/international/accommodations/


 اطلاعات مربوط به منازل مسکونی برای اجاره در شهر را می توان از روزنامه محلی به نام استار فونیکس به آدرس زیر در قسمت آگهی ها پیدا کنید.

http://classifieds.canada.com/saskatoon

برای
اجاره آپارتمان در شهر بايد توجه كرد كه که مناطق غربی شهر محل مناسبی برای سکونت نیست
 
رفت و آمد

شهر ساسکاتون دارای سیستم اتوبوسرانی نسبتا مناسبی می باشد. اتوبوسهای مختلفی در ساعات متفاوت روز به دانشگاه رفت و آمد می کنند. بلیط اتوبوس را می توان به صورت تکی، کارت هفتگی و کارت ماهانه خریداری نمود. در این شهر تاکسی آزاد وجود ندارد و فقط تاکسی تلفنی در دسترس می باشد. استفاده از دوچرخه در تابستان نیز بسیار معمول است.
Tourism Saskatoon – Transportation
 
 خرید مراکز خرید در مناطق مختلف شهر قرار گرفته اند. عمده ترین خیابان تجاری شهر خیابان هشتم می باشد که مراکز خرید عمده در آن قرار دارند. فروشگاه های مواد غذایی نیز عمدتا در این خیابان قرار دارند. هیچ فروشگاه ایرانی در این شهر وجود ندارد.
 
آب و هوا

شرایط آب و هوایی در ساسکاچوان و بطور کلی در مرکز کانادا که صحرای حاصلخیزی به وسعت چندین برابر ایران می باشد به دو فصل زمستان و تابستان تقسیم می شود. بهار و پاییز بسیار کوتاه است. زمستان تقریبا شش تا هشت ماه از سال را در بر میگیرد. در فصل زمستان دمای متوسط هوا حدود 25 درجه زیر صفر است و گاهی اوقات به حدود 40 تا 45 درجه زیر صفر هم می رسد. در تمام طول زمستان زمین پوشیده از برف و یخ بندان است. اما با توجه به سیستم حرارتی مناسب در منازل زمستان در این شهر آزاردهنده نمی باشد.

 تابستان در ساسکاتون بسیار زیبا و دل انگیز است. دمای متوسط هوا در تابستان 15 درجه و گاهی اوقات به مدت فقط چند روز به حدود 30 درجه میرسد. در تابستان فضای سبز شهر و فضای اطراف رودخانه ساسکاچوان جنوبی که از مرکز شهر می گذرد بسیار زیبا و جذاب می باشد.
 
Canada – Canadian Tourism Commission
Tourism Saskatoon – Accommodation

به نگارش آقاي محمود اخوان مهدوي، دانشجوي مقطع دكتري در رشته مهندسي شيمي

humber-river.jpg

Advertisements

5 دیدگاه

 1. hamid said,

  اکتبر 23, 2007 در 12:35 ب.ظ.

  ازتمامي اطلاعاتي كه در اختيارم گذاشتيد كمال تشكر را دارم

 2. سيمين said,

  اکتبر 31, 2007 در 3:54 ب.ظ.

  سلام . من قراراست سپتامبر سال آينده در دانشگاه ساسكاچوان مشغول به تحصيل شوم. به نظر شما ساسكاتون از نظر آب و هوا واقعا چطوراست؟ دردماي منهاي 25 درجه زندگي غيرممكن نمي شود؟

 3. mehdi said,

  دسامبر 19, 2007 در 8:53 ق.ظ.

  از اطلاعات داده شده متشکرم. درباره وضعیت اقتصادی نرخ تورم ومسائل اقتصادی کشور کانادا مطالبی در اختیارم قرار دهید . ممنون

 4. میترا said,

  فوریه 5, 2008 در 10:43 ق.ظ.

  لطفا» در باره اجاره مسکن برای غیر دانشجو و مهاجرین و همچنین طریقه اجاره کرن توسط اینترنت وچگونه پیدا کردن کار وثبت نام در کالج وثبت نام بچه ها در مدارس اطلا عاتی در اختیار بنده قرار بدهید تا در بدو ورود به این شهر گیج نباشم
  با تشکر از شما

 5. مجتبی رئیسی رستمی said,

  مارس 13, 2008 در 7:35 ق.ظ.

  با سلام
  وب لاگ خیلی خوبی دارید امیدورام من رو از به روز شدن ئب لاگ تون مطلع کنید
  با تشکر
  ضمنا من در اول راح معماری هستم اگر مطلب در مورد معماری داری برام بفرست


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: