معرفی برخی از شهرهای کانادا3

alberta.jpg

معرفی شهر بروک از استان کبک 

مقدمه
شهر شربروك در شمال شرقي استان كبك در كشور كانادا واقع شده است يكي از پنج شهر مهم استان كبك به شمار مي رود. اين شهر در 147 كيلومتري شهر مونترال و 237 كيلومتري شهر كبك (مركز استان)، قرار گرفته است. دسترسي به اين شهر از طريق اتوبان 10 از مونترال و اتوبان 20 و 55 از طريق شهر كبك امكان پذير است.
 

آب و هوا
از لحاظ آب و هوا حدود 5 ماه سال هوا سرد و همراه بارش برف مي باشد كه گاهي دماي آن تا حدود منفي 40 درجه سانتيگراد نيز مي رسد ولي در ساير فصول سال هواي بسيار مطبوع و محيط سرسبز و زيبا در اين شهر ديده مي شود.
فرودگاه و جمل و نقل داخل شهري
نزديكترين فرودگاه بين المللي به اين شهر فرودگاه هاي شهر مونترال است. مسافرين زميني از طريق اتوبوس مي توانند به اين شهر سفر كنند. از لحاظ وسايل نقليه جمعي داخل شهر يك شركت اتوبوسراني كل شهر و شهركهاي اطراف شربروك را پوشش مي دهد. به علاوه تاكسي رانيهايي نيز در شهر فعاليت مي كنند.

بافت جمعيتي
شهر شربروك حدود 150 هزار نفر جمعيت دارد كه عمدتا از مردم خود استان كبك هستند. البته مهاجريني نيز از كشورهاي اروپايي، آسيايي و آفريقايي در اين شهر به چشم مي خورند كه اكثرا از كشورهاي چين، افغانستان و كشورهاي عربي مي باشند. تعداد محدودي مسلمان و ايراني در اين شهر زندگي مي كنند كه براي خود يك مسجد كوچك و يك فروشگاه كوچك كه مواد غذايي حلال عرضه مي كند دارند.
 

زبان
بيشتر مردم شهر شربروك به زبان فرانسه صحبت مي كنند.
دانشگاه شربروك و دانشگاه بيشابس
دانشگاه شربروك كه با حدود 40 هزار دانشجو يكي از دانشگاه هاي معتبر استان كبك و كشور كانادا مي باشد، در شهر شربروك واقع شده است. زبان رسمي اين دانشگاه فرانسه بوده و در عمده رشته هاي مرسوم تحصيلي تا سطح دكتري فعاليت دارد. به لحاظ حضور دانشجويان بين المللي، در اين دانشگاه به نسبت دانشگاه هاي شهر مونترال و ديگر استانهاي كانادا، دانشجويان بين المللي كمتري در اين دانشگاه به چشم مي خورد. بيشتر دانشجويان خارجي در اين دانشگاه از كشورهاي عربي هستند كه به زبان فرانسه نيز صحبت مي كنند. دانشجوياني از كشورهاي اروپايي، چين و ايران نيز كم و بيش در اين دانشگاه مشغول به تحصيل مي باشند. تعداد دانشجويان ايراني در دانشگاه شربروك (بورسيه و غير بورسيه) كمتر از 30 نفر مي باشد.
دانشگاه ديگري به نام Bishobs در شهر كوچك Lenox Ville در حدود 10 كيلومتري شربروك قرار دارد و زبان رسمي آن انگليسي مي باشد كه بيشتر در رشته هاي غير مهندسي و در سطح كارشناسي و كارشناسي ارشد فعاليت دارد.
مدارس انگليسي زبان
دو مدرسه ابتدايي به زبان انگليسي در اين شهر وجود دارد كه يكي در مركز شهر شربروك و ديگري در شهرك Lenox Ville واقع شده است. و يك دبيرستان و يك كالج انگليسي زبان نيز در شهرك Lenox Ville وجود دارد. ساير مدارس و كالج ها در اين شهر به زبان فرانسه اداره مي شوند.
 
 
به نگارش خانم افرا حاجي زاده دانشجوي رشته مهندسي شيمي در مقطع دكتري، دانشگاه شربروك
 

معرفی شهر ادمونتون از استان آلبرتا

مقدمه
شهر ادمونتون (Edmonton) مركز استان آلبرتا (Alberta) مي باشد. استان آلبرتا در سال 2005 ميلادي صدمين سال استان شدن خود را جشن گرفت. اين استان با حدود 3 ميليون جمعيت بين استانهاي بريتيش كلمبيا (British Columbia) و ساسكاچوان (Saskatchewan) واقع شده است. شهرت اين استان عمدتا به خاطر وجود ذخاير عظيم نفتي است كه علاوه بر رشد فزاينده صنعتي موجب افزايش قابل توجه منابع مالي اين استان شده است؛ تا حدي كه آلبرتا در چند ساله اخير با اضافه بودجه روبرو بوده است. همچنين ماليات بر خريد كه در ساير استانهاي كانادا بين 14 تا 15 درصد است در آلبرتا فقط 7 درصد است.

علاوه بر منابع نفتي، آلبرتا به خاطر توليد محصولات متعدد زراعي و دامي و جاذبه هاي چشم نواز طبيعي نيز شناخته شده است. Banff National Park اولين پارك ملي كانادا و Jasper National Park در حاشيه كوههاي راكي، از معروفترين جاذبه هاي توريستي آلبرتا و كانادا هستند. مناظر بديع طبيعي و تركيب شگفت آور كوه، جنگل، آب و يخ در اين دو پارك ملي، چشم هر بيننده اي را خيره مي كند.

حدود 70 درصد جمعيت آلبرتا در ادمونتون و كلگري، دو شهر اصلي اين استان متمركز است. ادمونتون با نزديك به يك ميليون نفر جمعيت در حاشيه رود ساسكاچوان شمالي (North Saskatchewan River) قرار دارد. دو طرف رود به شعاع چند كيلومتر پوشيده از جنگل، پارك و مسيرهاي متعدد دوچرخه سواري و پياده روي است كه بزرگترين جنگل داخل شهري دنيا را تشكيل مي دهند. زمستان ادمونتون بسيار طولاني، سرد و در عين حال پر آفتاب و تابستان آن معتدل و دلپذير است. ادمونتون از شرق حدود 700 كيلومتر با ساسكاتون (Saskatoon) از غرب حدود 300 كيلومتر با Jasper و حدود 1000 كيلومتر با ونكوور و از جنوب حدود 300 كيلومتر با كلگري فاصله دارد. ادمونتون داراي مراكز متعدد آموزش عالي است كه مهمترين آنها دانشگاه آلبرتا مي باشد.
 

دانشگاه آلبرتا
دانشگاه آلبرتا، واقع در حاشيه جنوبي رود ساسكاچوان شمالي، در سال 2008 ميلادي صدمين سال تاسيس خود را جشن مي گيرد. در اين دانشگاه بيش از 35000 دانشجو در 200 رشته تحصيلي ليسانس و 170 رشته فوق ليسانس و دكترا مشغول به تحصيل هستند. دانشگاه آلبرتا ميزبان حدود 2000 دانشجوي خارجي از 100 كشور دنيا است كه دانشجويان ايراني پس از دانشجويان چيني و هندي بيشترين سهم را به خود اختصاص داده اند. اين دانشگاه در رتبه بنديهاي مختلف همواره يكي از 5 دانشگاه پيشتاز كانادا بوده است.

با بيش از 400 آزمايشگاه تحقيقاتي و به يمن سرمايه گذاريهاي كلان دولتي و خصوصي، دانشگاه آلبرتا يكي از طلايه داران تحقيقات در كانادا است. حجم سرمايه گذاري خارجي براي تحقيقات در اين دانشگاه در سال 2004 بالغ بر 415 ميليون دلار كانادا مي شود. در حال حاضر مركز ملي تحقيقات نانوتكنولوژي كانادا با بودجه 52 ميليون دلاري در اين دانشگاه در حال تاسيس است كه در سال 2006 به بهره برداري مي رسد. كتابخانه دانشگاه آلبرتا نيز با بيش از 6 ميليون كتاب و اشتراك الكترونيكي 13000نشريه، بيشترين سرانه كتاب براي هر دانشجو را در بين دانشگاه هاي كانادا داراست.
 
نكاتي چند براي دانشجويان جديد

فرودگاه
فرودگاه ادمونتون در جنوب شهر و در خارج از آن واقع است. براي انتقال از فرودگاه به داخل شهر، علاوه بر تاكسي از سرويس Sky Shuttle نيز مي توان استفاده كرد. اتوبوسهاي Sky Shuttle از فرودگاه به هتلهاي اصلي شهر و همچنين دانشگاه آلبرتا سرويس مرتب و پيوسته دارند. كرايه Sky Shuttle براي هر نفر 13 دلار است.
 

اسكان
اكثر دانشجويان ايراني دانشگاه آلبرتا از امكانات اقامتي دانشگاه استفاده مي كنند و دانشگاه داراي تعداد زيادي خوابگاه در داخل محوطه دانشگاه (Lister Hall, Hub Mall, Newton,…) براي دانشجويان مجرد و متاهل بدون فرزند و يك مجتمع مسكوني در خارج دانشگاه (Michener Park) براي دانشجويان متاهل (بدون فرزند يا با فرزند) است.

Michener Park محيطي گرم، صميمي و مناسب براي خانواده هاست و تعداد زيادي از خانواده هاي ايراني دانشجو در اين مجتمع ساكن هستند. دانشجويان مي توانند قبل از آمدن به كانادا درخواست مسكن را به صورت اينترنتي تكميل كنند.
دانشگاه همچنين تعدادي خوابگاه و سوئيت براي اسكان موقت (كوتاه مدت) در نظر گرفته است. كليه اطلاعات مربوط به خوابگاه ها و مجتمعهاي مسكوني دانشگاه اعم از موقت يا دائم در سايت زير موجود است:
http://www.hfs.ualberta.ca/

گزينه ديگر براي مسكن، استفاده از منازل موجود براي اجاره در سطح شهر است. آگهي هاي مربوط به مسكن در سايت اطلاع رساني كه بدين منظور توسط دانشگاه تهيه شده (rentingspace.ca) و يا سايتهاي آورده شده در زير و يا مجله رايگان Renters منتشر مي شود.
http://www.rentedmonton.com/
www.homebase.ca

توصيه اكيد مي شود كه دانشجويان قبل از عزيمت به كانادا از طريق دفتر نمايندگي يا تماس با دانشجويان تمهيدات لازم را حداقل براي اسكان موقت بيانديشند.
 

مركز دانشجويان خارجي در دانشگاه
در دانشگاه مركزي به نام International Centre براي راهنمايي دانشجويان خارجي در نظر گرفته شده است. در اين مركز دانشجويان مي توانند كليه اطلاعات مورد نياز و پاسخ به سوالات خود را بيابند. مجددا توصيه مي شود دانشجويان محترم در اولين فرصت به اين مركز مراجعه و ضمن معرفي خود كتابچه اطلاعاتي دانشجويان خارجي (International Student Handbook) و ساير اطلاعاتي را كه معمولا براي دانشجويان جديد تهيه مي شود دريافت كنند. در طول دوران تحصيل نيز اين مركز مكان مناسبي براي پاسخگويي به سوالات دانشجويان و راهنمايي ايشان است. آدرس اينترنتي اين مركز به صورت زير است:
http://www.international.ualberta.ca/
 

حمل و نقل
سيستم حمل و نقل شهري ادمونتون شامل مترو (معروف به LRT) و خطوط اتوبوسراني است. مترو دانشگاه را به مركز شهر (Downtown) و شمال شهر متصل مي كند. تعداد نزديك به 20 سرويس اتوبوس نيز از دانشگاه به نقاط مختلف شهر از قبيل مركز شهر و مراكز عمده خريد برقرار است. براي استفاده از مترو و اتوبوس مي توان از كارت تردد ماهيانه (Buss Pass به مبلغ 54 دلار) يا بليط (در دفترچه هاي 10 تايي به مبلغ 16 دلار) استفاده كرد. اطلاعات مربوط به خطوط مترو و اتوبوس، مسير حركت، ساعت حركت و … در وب سايت زير موجود است:
http://www.takeets.com/
 

خدمات درماني
كليه افرادي كه قصد اقامت بيش از يك سال در آلبرتا را دارند مي توانند از بيمه دولتي آلبرتا Alberta Health Care استفاده كنند. اين بيمه كليه خدمات درماني (به جز هزينه دارو، دندانپزشكي و آمبولانس) را پوشش مي دهد. مبلغ اين بيمه 88 دلار در ماه براي خانواده است. علاوه بر اين دانشگاه بيمه تكميلي براي دانشجويان تحصيلات تكميلي در نظر گرفته است كه درصدي از هزينه هاي دارو، دندانپزشكي و آمبولانس را پوشش مي دهد. دانشجويان مي توانند براي استفاده از خدمات درماني و تهيه دارو به كلينيك دانشگاه و داروخانه در ساختمان (SUB: Student Union Building) مراجعه كنند. جهت كسب اطلاعات بيشتر در مورد خدمات درماني استان آلبرتا به سايت زير مراجعه كنيد:
http://www.health.gov.ab.ca/
 

تلفن
تنها ارائه دهنده سرويس تلفن در استان آلبرتا شركت Telus است. براي خريد سرويس تلفن دانشجويان مي توانند به سايت اين شركت (telus.com) مراجعه و يا با دفاتر اين شركت در سطح شهر تماس بگيرند. هزينه تلفن داخل شهري ثابت و در حال حاضر 26 دلار و 12 سنت در ماه است.
براي تماس با خارج از شهر و ايران مي توان از كارت تلفن يا سرويسهاي تلفن راه دور استفاده كرد.
 
به نگارش جمعي از دانشجويان بورسيه دانشگاه آلبرتا

alberta3.jpg

Advertisements

۱ دیدگاه

  1. reza said,

    مه 7, 2008 در 3:43 ب.ظ.

    ba salam va nahayate tashkkor az ettelaate mokfi va dar khore tavvajohi ke dar ekhtiareman gozashteiid….man ettelaati dar rabete ba ialate vancouver mikhastam , vali sar site shoma peyda nakardam, agar moyassar bashe baraye man befrestid……ba arze tashakkor-Reza v.


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: