معرفی برخی از شهرهای کانادا5

canada261.jpg 

شهرهای دوقلو : کینچر – واترلو 
 

مقدمه 
 دانشگاه واترلو درشهر واترلو در مرکز انتاریوی جنوبی قرار دارد. جمعیت شهر واترلو حدود 110000 نفر است که در مجموع و با احتساب جمعیت کیچنر به، جمعیت کلی آن به بیش از300000 نفر بالغ می گردد . کیچنر-واترلو جزء یکی از 5 شهر اول در حال رشد در کانادا محسوب می شود.
این شهر با محیطی چند ملیتی و مناسب زندگی دانشجویان، در برگیرنده دو دانشگاه، دانشگاه ویلفرید لوریه و دانشگاه واترلو، و یک کالج به نام کانستوگا کالج می باشد. همچنین دانشگاه واترلو در فاصله نزدیکی از مراکز علمی مجاور قرار گرفته است. بعنوان مثال فاصله واترلو تا تورنتو، مکان دانشگاه تورنتو، دانشگاه یورک و دانشگاه رایرسون 60 دقیقه با اتومبیل و تا لندن محل دانشگاه وسترن اونتاریو نیز 60 دقیقه رانندگی است. همچنین فاصله واترلو تا گوئلف محل دانشگاه گوئلف نیز 30 دقیقه رانندگی است.
 
 
 آب و هوا
 وضعیت اقلیمی در واترلو را می توان مشابه با وضعیت شهرهای دیگر منطقه نظیر تورنتو ارزیابی نمود. هرچند در تقسم بندیها، 4 فصل در نظر گرفته شده است اما  زمستان آن طولانی بوده و بهار، فاصله گذار از زمستان به تابستان، کوتاه می باشد. برای اطلاع بیشتر از توصیف آب و هوا می توان به وب سایت هواشناسی دانشگاه واترلو مراجعه نمود. همچنین می توان با مشاهده اطلاعات ثبت شده آب و هوایی در سال های گذشته، درک بهتری از تغییرات آب و هوایی در این شهر پیدا کرد.
نکته قابل توجه در انتخاب پوشش زمستانی: بدلیل گرمای متعادل داخل ساختمانها در زمستان، بهترین راه تنظیم پوشش مناسب، انتخاب لباسهای غیر ضخیم در کنار یک اورکت و یا کاپشن خوب می باشد و آوردن لباسهای بیش از حد ضخیم و گرم توصیه نمی گردد.
 
 
ورود به واترلو
 
دانشجویانی که عازم واترلو هستند از فرودگاه Pearson تورنتو وارد کانادا می شوند. این فرودگاه در حاشیه شهر تورنتو قرار دارد و فاصله آن تا واترلو با خودرو  حدود 80 دقیقه، می باشد. اگر اواخر آگوست یا اوایل سپتامبر از فرودگاه تورنتو وارد كانادا مي شويد، اداره آموزش بين الملل كانادا مركز اطلاعاتي(CBIE)  را در فرودگاه براي پاسخگويي به دانشجويان بين المللي بين ساعات 12 ظهر تا 12 شب تدارك ديده است. همچنین در طبقه همکف فرودگاه تورنتو می توانید وسایل حمل  و نقل به واترلو را پیدا کنید. رایج ترین سرویس مورد استفاده برای دانشجویان تازه وارد را شرکت Airways Transit  ارائه می کند. شما می توانید قبل از عزیمت به کانادا سرویس مورد نظر را رزرو نمایید. هزینه حمل و نقل را می توانید در سایت شرکت مذکور محاسبه نمایید؛ بعنوان مثال هزینه برای دو نفر بدون توقف تا دانشگاه واترلو 90 دلار می باشد.
 
رفت و آمد درون شهري
 تنها وسیله نقلیه عمومی در حمل و نقل درون شهری در واترلو اتوبوس شهری می باشد که تقریبا تمام نقاط شهر را پوشش می دهد. فاصله زمانی تردد اتوبوسها از 15 دقیقه در خطوط شلوغ در روز تا 45 دقیقه در خطوط عادی در شب متغیر است. هم اکنون کرایه هر اتوبوس 2.25 دلار است که اگر بلیط آن از Transportation Centre و یا دانشگاه خریداری شود  قیمت آن به 1.45 تخفیف داده می شود.  در حین ارائه بلیط  یا پول نقد اتوبوس، با دریافت برگه ای به نام Transfer، شما می توانید تا 1 ساعت بعد، درصورت تعویض خط اتوبوس، با ارائه Transfer، از هر خط دیگری استفاده نمایید. برای کسانی که فاقد خودرو بوده و تعداد مسافرتهای درون شهری آنها زیاد است خرید کارت ماهانه یا Bus Pass توصیه می گردد. اول هر ترم دانشجویان می توانند آنرا از دانشگاه به صورت سه ماهه و با تخفیف بیشتر خریداری کنند. برای حصول اطلاعات بیشتر در مورد سیستم اتوبوسرانی و برنامه خطوط مختلف اتوبوسرانی لینک زیر را دنبال نمایید:
http://grt.ca/
سرویس تاکسیرانی در واترلو تنها بصورت تاکس تلفنی موجود است که تاکسی های معمولی و مینی ون در آن سرویس دهی می کنند. کرایه تاکسی از طریق سیستم تاکسی-متر محاسبه می شود. هزینه اولیه آن در حال حاضر 2.7 دلار برای تاکسی معمولی و مبلغ 20 دلار برای مینی ون (برای اسباب کشی یا حمل بار) می باشد. از شرکتهای تاکسیرانی در شهر می توان موارد زیر را نام برد:
United Taxi:     888-9999
City Cab:          747-7777
Waterloo Taxi:  886-1200
دوچرخه نیز یکی دیگر از وسایل نقلیه رایج، بجز هنگام سردی هوا،  در شهر می باشد.
 

مسكن
 بهترین راه برای تامین مسکن موقت انجام مکاتبه با استاد مربوطه، یا سایر دانشجویان ایرانی جهت هماهنگی قبل از عزیمت به کانادا می باشد. در غیر اینصورت پس از رسيدن به واترلو، مراجعه به Student Life Centre و قسمت Turnkey Desk می باشد. آنها شما را در یافتن مسکن یاری خواهند داد. از آنها همچنین برای یافتن دیگر دانشجویان ایرانی که حاضر به همکاری هستند، می توانید کمک بگیرید. Student Life Centre یا همان SLC در خیابان کمربندی دانشگاه واقع شده است و شما می توانید از راننده اتومبیلی که شما را از فرودگاه به واترلو می رساند درخواست کنید شما را در آنجا پیاده نماید.
 

اقامت موقت
 از آنجا که یافتن مسکن برای اقامت بلند مدت ممکن است بسته به زمانی که وارد کانادا می شوید تا یک هفته و حتی بیشتر طول بکشد، پس از رسیدن به شهر نیاز به یافتن مسکنی موقت دارید. اگر آشنایی در شهر ندارید و در فاصله بین اول می تا 31 اگوست وارد شهر می شوید، می توانید در اتاقهای خوابگاه دانشگاه ویلفرید لوریه به طور موقت اسکان گیرید. برای اطلاعات بیشتر به  آدرس اینترنتی زير مراجعه کنید:
http://info.wlu.ca/hotel/hotel_laurier.htm
 
اگر دیرتر از این تاریخ وارد شهر می شوید، می توانید از هتلها، متلها و یا از امکانی که در آدرس زير به شما معرفی می شود، استفاده کنید.
http://www.housing.uwaterloo.ca/other_links/temporary.html
 

اقامت بلند مدت
 
معمولا قراردادهای اسکان بلند مدت یکساله می باشند و نیاز به امضای قرارداد دارند. کرایه ماه اول و آخر نیز در شروع قرارداد باید پرداخت شود و در صورتی که بخواهید مسکنتان را تخلیه کنید باید 2 ماه زودتر صاحبخانه را در جریان قرار دهید.
گزینه های زیر برای  اسکان بلند مدت موجود است:
 
الف) آپارتمان و خوابگاههای متعلق به دانشگاه (On-Campus)
برای دانشجویان مجرد امکان استفاده از خوابگاههای دانشگاه که به همراه سرویسهای خاص می باشند، تدارک دیده شده  است.
دانشگاه همچنین آپارتمانهایی را ترجیحا در اختیار متاهلین قرار می دهد که هم از قیمت مناسب و هم از تسهیلات خوبی برخوردارند. این آپارتمانها 1 يا 2 خوابه می باشند. همچنین واحدهای مسکونی بصورت Town house نیز از دیگر انواع اسکان است که دانشگاه در اختیار دانشجویان متاهل قرار می دهد. برای اطلاعات بیشتر به این آدرس مراجعه کنید: 
 
http://www.findoutmore.uwaterloo.ca/housing/about.htm
 
 
ب) آپارتمان و یا خانه های خارج از دانشگاه (Off-Campus)
 – شما می توانید مسکن مورد نظر خود را با مراجعه به شرکتها و یا افراد نیز اجاره کنید که در این صورت در بیشتر مواقع نیاز به یک معرف دارید. این معرف می تواند استاد شما و یا یکی از دوستان شما که دارای درآمد است باشد.
–  در صورتی که مجرد باشید، همچنین می توانید اتاقی را در منزلی مشترک با دیگر دانشجویان یا مستاجرین دیگر اجاره کنید.
–   در همه آپارتمان های غیر مبله، گاز و یخچال موجود است و معمولا در ساختمان ها ماشین لباس شویی هایی که با سکه کار می کنند وجود دارد.
 
ج) Sublet
از دیگر موارد انتخابی که در تهیه مسکن در یک شهر دانشجویی وجود دارد و معمولا برای مدتهای کوتاه در حد چند ماه قابل اعمال است، sublet  کردن خانه است. بدین ترتیب که شما می توانید خانه را از کسی که خود مستاجر است و بنا به دلایلی نمی تواند در آنجا اسکان داشته باشد، به اجاره بگیرید. این مورد مخصوصا برای دانشجویان فرصت مطالعاتی که حدود 6 تا 9 ماه در واترلو اقامت دارند مناسب است. آنها می توانند قرارداد یک ساله امضا کنند و بقیه مدت قرارداد از زمان تخلیه را sublet بدهند. این مورد از طرف دیگر برای دانشجویان تازه وارد که مایلند در فرصت مناسب مسکن مناسب خود را پیدا کنند مورد مناسبی است.
اگر خارج از دانشگاه مسکنی را اختیار می کنید توجه داشته باشید که در اولویت اول به ایستگاه اتوبوس (ایستگاه اتوبوسهایی که مستقیما و نه با تعویض خط به دانشگاه می روند) و مراکز آموزشی فرزندانتان  و حتی الامکان به دانشگاه و مراکز خرید نزدیک باشد. این موضوع بخصوص در زمستان اهمیت پیدا می کند چون در صورت نداشتن وسیله نقلیه شخصی، ایاب و ذهاب آسان نخواهد بود. از آنجا که هزینه آب و برق و سوخت در کانادا ارزان نمی باشد، حتی الامکان مسکنی را اجاره کنید که پرداخت این هزینه ها به عهده شما نباشد (Inclusive باشد).
 

حساب بانكي
باز کردن حساب بانکی یکی از اولین اقداماتی است که باید به آن مبادرت ورزید. شما می توانید بعد از صدور کارت دانشجویی در ساختمان Student Life Centre  یا همان SLC به شعبه CIBC در دانشگاه مراجعه و برای افتتاح حساب بانکی اقدام نمایید. برای افتتاح حساب حتما پاسپورت و یک کارت شناسایی دیگر  که همان کارت دانشجویی است را به همراه داشته باشید. پس از افتتاح حساب، بانک کارتی به نام Debit Card را در اختیارتان قرار می دهد که با آن امکان خرید، بدون حمل پول امکانپذیر می باشد.  CIBC تنها بانکی است که دارای شعبه و ماشین های خودپرداز (ATM) در سطح دانشگاه است.  این ماشین ها امکان انجام بسیاری از عملیات بانکی را بدون مراجعه به بانک به شما می دهند. همچنین شما می توانید برای درخواست کارت اعتباری یا همان Credit Card از طریق بانک CIBC اقدام نمایید.
 

بيمه درماني و دارو
از آنجا که دانشجویان خارجی تحت پوشش خدمات درمانی استان اونتاریو نیستند، دانشگاه واترلو همچون دانشگاههای دیگر این استان، دانشجویان را تحت پوشش بیمه خصوصی که  University Health Insurance Plan (UHIP) نامیده می شود، قرار می دهد. این بیمه برای دانشجویان بین المللی اجباری بوده و تمام هزینه های عمومی پزشکی و بیمارستانی و اورژانس را به طور کامل پوشش می دهد ولی هزینه های دارویی را پرداخت نمی کند. از اینرو اگر از داروی خاصی به طور مستمر استفاده می نمایید، آن را به میزان کافی قبل از سفر به کانادا فراهم کرده و همراه خود بیاورید. برای ثبت نام در این بیمه، کافی است که به دفتر Students Account واقع در ساختمان Needles Hall مراجعه کرده و فرم های مربوطه را پر نمایید. آنها خود، راهنمایی های لازم را در این راستا در اختیارتان قرار خواهند داد.
در مورد دانشجویان فرصت مطالعاتی و اساتید دانشگاه که با ویزای Work Permit وارد کانادا می شوند (تنها خود و نه خانواده)، تنها برای 3 ماه اول نیاز به خرید UHIP دارند و برای بقیه مدت دوره تحت پوشش خدمات درمانی استان اونتاریو (OHIP)  قرار می گیرند.  تمام مکاتبات اداری این عزیزان در دفتر Human Resources انجام می گیرد.
 

اشتراك خط تلفن
از طرفی شماره تماس  یکی از رایجترین مشخصه های فرد در ارائه مشخصات بوده و از طرف دیگر تلفن  از ابتدایی ترین نیازهای هر فرد در کانادا می باشد. بنابراین، بعد از استقرار یافتن در یک مکان مسکونی، اقدام بعدي اشتراک خط تلفن می باشد. معتبرترین شرکت ارائه کننده خدمات تلفنی در واترلو شرکت Bell می باشد. شما می توانید با تماس با شماره 310-BELL خط تلفن خود را سفارش دهید. معمولا این شرکتها در ازای هزینه ماهیانه بالاتر خدمات بیشتری نظیر answering،wait call، caller ID و غیره  ارائه می کنند که انتخاب آنها بر عهده مشتری است. درصورت عدم نیاز به این سرویسها و یا تمایل به صرفه جویی می توانید از شرکت مربوطه تقاضای اشتراک Basic نمایید.
 

تلفن راه دور
مطمئنا تماسهای تلفنی راه دور یکی از نیازهایی هستند که که از همان ابتدا نیاز آنها احساس می گردد. اما اگر شما بخواهید مستقیما از خط تلفن خود تماسهای تلفنی راه دور برقرار کنید، متحمل هزینه های سرسام آور خواهید گردید (بعنوان مثال دقیقه ای یک دلار!). استفاده از کارتهای تلفن اینترنی، یکی از راه های انجام تماس ارزان قیمت با ایران است. معمولا کیفیت و قیمت این کارتها در نوسان می باشد و گاه باعث محدودیت در تماسهای راه دور می شوند. یک انتخاب دیگر برای استفاده از تلفن ایترنتی، خرید اشتراک می باشد. بدین نحو که شما تماسهای تلفنی راه دور خود را بطور نامحدود از طریق یک شرکت برقرار می کنید و در پایان هر ماه برای شما صورتحساب صادر می گردد. Kishki Telecom نمونه ای از این گونه شرکتها می باشد.
 

مدرسه و مهد كودك
براي تدريس دروس فارسي مدرسه ای در واترلو وجود ندارد و فقط کلاسهای تدریس زبان فارسی وجود دارند. بنابراین وظیفه تدریس دروس ایرانی بر عهده والدین می باشد. در عین حال، مدارس کانادايی برای تحصیل فرزندان مهیا است این مدارس عموماً دولتی بوده و هزینه خاصی، بجز مبلغی برای هزینه سرویس، بر دوش خانواده ها تحمیل نمی کنند.
نکته بسیار مهم در مورد مهدهای کودک و مدارس کانادایی این است که یکی از والدین باید یا ویزای مهاجرت و یا ویزای کار داشته باشند. به همین دلیل برای کسانی که به عنوان دانشجو وارد کانادا می شوند و همسر آنها ویزای ویزیتوری دارند اکیدا توصیه می شود که در بدو ورود به کانادا و در اداره مهاجرت درخواست work permit  نمایند. جهت اطلاعات بیشتر در مورد اقدام برای اخذ ویزای کار از داخل کانادا می توانید به سایت زیر مراجعه کنید.
http://www.cic.gc.ca/english/applications/extend-worker.html
مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام فرزندان در مدارس کانادایی
•  ویزای کار در کانادا مربوط به یکی از والدین
•  ترجمه شناسنامه فرزند
•  ترجمه کارت واکسیناسیون
•  ترجمه مدارک و سوابق تحصیلی
 

دريافت گواهينامه رانندگي
در واترلو هر فرد تازه وارد مي تواند تا حداكثر دو  ماه  از اصل یا ترجمه گواهينامه و حداکثر یک سال از گواهینامه بين المللي از كشور خود استفاده نمايد (البته بیمه اجباری ماشین در این صورت بالاتر خواهد بود)  ولي پس از آن براي رانندگي نياز به گواهينامه مخصوص انتاريو دارد.
برای رانندگی در استان انتاریو داشتن گواهینامه G2 ضروری است. کسانی که در ایران گواهینامه نداشته اند. باید ابتدا در آزمون آیین نامه قبول شده تا مدرک G1 را بدست آورند. بعد از مدت 1 سال داوطلب مجاز به شرکت در آزمون Road Test می باشد. درصورت شرکت در کلاسهای آموزش رانندگی، فاصله یک ساله به 8 ماه کاهش می یابد. کسانی که در ایران گواهینامه داشته اند می توانند با ارائه ترجمه آن، بدون فاصله با آزمون كتبي در امتحان عملي شرکت کنند و در صورت قبولی گواهينامه خود را دريافت نمايند.
 

خريد مواد غذايي و مايحتاج زندگي
چه در مورد مواد غذایی و چه مایحتاج زندگی، خرید از فروشگاه های زنجیره ای بیشتر مقرون به صرفه می باشد. فروشگاه های بزرگ مناسب برای خرید مواد غذایی عبارتند از:
 Food Basics ، Price Choppers، Zehrs ، Sobeys
 Food Basics مناسبترین فروشگاه برای خرید به لحاظ قیمت می باشد. دسترسی به محصولات گوشتی حلال نیز در این فروشگاه امکانپذیر است.
همچنین برای تهیه گوشت حلال چند فروشگاه از جمله یکی از شعبه های   Kishki Halal Food واقع در خیابان Highland در سطح شهر وجود دارند.
محصولات ایرانی را نیز می توان در فروشگاه های زنجیره ای Hasty و یا فروشگاه Mediterranean خریداری نمود.
در مورد خرید پوشاک و سایر لوازم زندگی نیز فروشگاههای بزرگ مناسبترند. از تعداد زیاد فروشگاههای بزرگ می توان از WALMART، Zellerz نام برد.
 
 
 
كتابخانه عمومي شهر
کتابخانه های عمومی که شعب آن در سطح شهر پراکنده شده اند، مکان های مناسبی برای صرف اوقات فراغت و رفع نیاز به کتب و مراجع می باشد. این کتابخانه ها علاوه بر کتاب، از منابع قابل توجهی فیلم و موسیقی برخوردارند. شما با در دست داشتن یک قطعه برگ هویت عکس دار همراه با آدرس، با مراجعه به یکی از شعب نسبت به اشتراک اقدام نمایید برای مراجعه به سایت کتابخانه های شهر، لینک زیر را دنبال نمایید:
http://books.kpl.org/
 
 

تمديد ويزا
دو ماه پيش از اتمام مدت اجازه اقامت، فرد باید براي تمديد اجازه اقامت خود و خانواده خويش اقدام نمايد. براي اينكار با مراجعه به سایت اداره مهاجرت کانادا می توان به اطلاعات کامل در این زمینه دسترسی پیدا نمود. بعنوان نمونه برای دریافت اطلاعات در مورد تمدید ویزای دانشجویی می توان به آدرس زیر مراجعه نمود:
 http://www.cic.gc.ca/english/study/index.html
 
 

ويزاي برگشت به كانادا
 
در صورت خروج از كانادا (به جز به مقصد ایالات متحده)، برای ورود مجدد به کانادا، فرد مسافر نياز به ويزاي ورودي دارد كه مي تواند آن را قبل از خروج از كانادا با ارسال مدارك به يكي از سفارتخانه هاي كانادا در كشورهاي ديگر (معمولا ديترویت در ایالت میشیگان) تهيه كند. مدارك لازم براي دريافت ويزاي برگشت به كانادا در وب سايت سفارتخانه هاي اين كشور آمده است. بعنوان نمونه وب سایت سفارت کانادا در ديترویت:
http://www.dfait-maeci.gc.ca/can-am/detroit/rightnav/instructions_application_form-en.asp 
 
 
تشكلهاي ايراني در منطقه واترلو
 
معمولا تشکلها یکی از کانالهای ارتباطی و همکاری با دیگر هموطنان ایرانی محسوب می شود. بنا بر تعاریف و هدفهای مختلف، تشکلهای متنوعی از ایرانیان واترلو وجود دارد که برنامه های گوناگونی را تحت پوشش قرار می دهند. از میان این تشکلها می توان به جلسه قرآن، پرتو، پندار و کانون ایرانیان منطقه کیچنر-واترلو اشاره نمود.
 
 
به نگارش آقاي ابوالفضل منشي دانشجوي رشته مهندسي پليمر در مقطع دكتري، دانشگاه واترلو
 

درباره شهر کوچک کینگستون
 

مقدمه
كينگستون، شهري كوچك، واقع در حاشيه درياچه انتاريو و در همسايگي شهر هاي تورنتو، مونترال و تاوا و در فاصله نزديكي از مرز آمريكا است؛ و يكي از 10 شهر اول كانادا براي زندگي شناخته مي شود. كينگستون شهري است زيبا با بهترين نمونه هاي معماري قرن 19 كانادا. اين شهر تاريخي واقع در جنوب شرقي انتاريو محل زندگي جمعيتي بالغ بر 141000 نفر و حدود 25000 دانشجو مي باشد كه درسه موسسه آموزش عالي اين شهر مشغول به تحصيل مي باشند.
دانشگاه كويين يكي از مهمترين اين مراكز آموزشي محسوب مي شود.
كينگستون در واقع يك شهر دانشجويي محسوب مي شود. دانشگاه كويين در قلب شهر واقع شده و تمام مايحتاج مورد نياز در فاصله كمي از محوطه دانشگاه در دسترس مي باشند.
دانشگاه كويين خدمات و تسهيلاتي را براي كمك به دانشجوياني كه براي اولين بار به كانادا سفر مي كنند تدارك ديده است كه از آن جمله اند:
– كمك . مشاوره براي دانشجويان در يافتن مسكن در بدو ورود.
– همياري و  مشاوره به منظور آشنايي و جايگيري در فرهنگ و نظام جديد، آشنايي با قوانين و نظام حقوقي و اقامتي در كانادا و غيره.
– اطلاعات مربوط بخ خدمات بهداشتي و بيمه درماني.
– پشتيباني براي بهبود زبان انگليسي.
تمام اين خدمات در مركزي به نام Queen’s University International Centre در اختيار دانشجويان مي باشد.
 
 
 
آب و هوا
درجه حرارت هوا در کینگستون به طور متوسط در طی بهار بین 6- تا21 و در تابستان بین 11 تا 30 درجه سانتی گراد است. این متوسط درجه حرارت در پاییز بین 9- تا 20 و در زمستان بین 25- تا 3 درجه سانتی گراد می باشد.
با وجود سرمای هوا در  بیشتر اوقات سال، از آنجا که بیشتر مراکز شهر در فضاهای سربسته که از سیستم حرارتی خوبی برخوردارند واقع است، از آوردن لباسهای بیش از حد کلفت و گرم خودداری کنید، چون پوشیدن چندین لباس نازکتر روی هم امکان تنظیم پوشاکتان را با درجه حرارت محیط بهتر فراهم می آورد.
 
 
ورود به کینگستون
بیشتر دانشجویان از فرودگاههای مونترال یا تورنتو وارد کانادا می شوند. فاصله هر دو فرودگاه تا کینگستون اگرمسافرت زمینی می کنید، حدود 3 ساعت یا کمی بیشتر می باشد. اگر اواخر آگوست یا اوایل سپتامبر از فرودگاه تورنتو وارد كانادا مي شويد، اداره آموزش بين الملل كانادا مركز اطلاعاتي(CBIE)  را در فرودگاه براي پاسخگويي به دانشجويان بين المللي بين ساعات 12 ظهر تا 12 شب تدارك ديده است. همچنین در طبقه همکف فرودگاه تورنتو می توانید وسایل حمل  و نقل به کینگستون را پیدا کنید. از این فرودگاه هم خط هواپیمایی برای مسافرت به کینگستون  (Air Canada Jazz)و هم سرویس اتوبوسرانی  (Coach Canada) موجود است. 
 از فرودگاه مونترال یک سرویس ویژه از فرودگاه به مرکز اتوبوسرانی مونترال موجود است که از آنجا می توان با اتوبوس یا قطار به کینگستون سفر کرد.
 
 
مسکن
بهترين راه پس از رسيدن به كينگستون، مراجعه به  Queen’s University International Centre است. آنها شما را در یافتن مسکن یاری خواهند داد. از آنها همچنین برای یافتن دیگر دانشجویان ایرانی که حاضر به همکاری هستند، می توانید کمک بگیرید.
 
 
اقامت موقت
از آنجا که یافتن مسکن برای اقامت بلند مدت بین 3 تا 5 روز به طول خواهد انجامید، پس از رسیدن به شهر نیاز به یافتن مسکنی موقت دارید. اگر آشنایی در شهر ندارید و در فاصله بین اول می تا 31 اگوست وارد شهر می شوید، می توانید در اتاقهای خوابگاه دانشگاه کویین به طور موقت اسکان گیرید. برای اطلاعات بیشتر به  آدرس اینترنتی زير مراجعه کنید:
International Housing Office Temporary Accommodation Page
اگر دیرتر از این تاریخ وارد شهر می شوید، می توانید از هتلها، متلها و یا از امکانی که در آدرس زير به شما معرفی می شود، استفاده کنید.
http://www.queensu.ca/quic/housing/temp/index.htm
 
 
اقامت بلند مدت
معمولا قراردادهای اسکان بلند مدت یکساله می باشند و نیاز به امضای قرارداد دارند. کرایه ماه اول و آخر نیز در شروع قرارداد باید پرداخت شود و در صورتی که بخواهید مسکنتان را تخلیه کنید باید 2 ماه زودتر صاحبخانه را در جریان قرار دهید.
گزینه های متنوعی برای  اسکان بلند مدت موجود است:
 
الف) آپارتمان و خوابگاههای متعلق به دانشگاه
برای دانشجویان مجرد امکان استفاده از خوابگاههای دانشگاه که به همراه سرویسهای خاص می باشند، تدارک دیده شده  است. برای اطلاعات بیشتر به این سایت می توان مراجعه کرد:
https://housing.queensu.ca/residence/
دانشگاه همچنین آپارتمانهایی را ترجیحا در اختیارمتاهلین قرار می دهد که هم از قیمت مناسب و هم از تسهیلات خوبی برخوردارند. این آپارتمانها1، 2 يا 3 خوابه می باشند. برای اطلاعات بیشتر به این آدرس مراجعه کنید: 
http://www.queensu.ca/dsao/housing/anclach.htm
 
ب) آپارتمان و یا خانه های خارج از دانشگاه
 – شما می توانید مسکن مورد نظر خود را با مراجعه به شرکتها و یا افراد نیز اجاره کنید که در این صورت در بیشتر مواقع نیاز به یک معرف دارید.
– همچنین می توانید اتاقی را در منزلی مشترک با دیگر دانشجویان یا مستاجرین دیگر اختیار کنید.
– گاهی هم می توانید منزل استادانی را که در فرصت مطالعاتی هستند با تمام مبلمان منزل اجاره کنید که معمولا گران می باشد.
 در همه آپارتمان های غیر مبله، گاز و یخچال موجود است و معمولا در ساختمان ها ماشین لباس شویی هایی که با سکه کار می کنند وجود دارد.
اگر خارج از دانشگاه مسکنی را اختیار می کنید توجه داشته باشید که به دانشگاه و مراکز خرید و مراکز آموزشی فرزندانتان نزدیک باشد چون در صورت نداشتن وسیله نقلیه شخصی، ایاب و ذهاب آسان نخواهد بود. در ضمن در قسمت هایی شرقی شهر نیز بعضی از محلات خیلی مناسب زندگی نیستند. از آنجا که هزینه آب و برق و سوخت در کانادا ارزان نمی باشد، سعی کنید که مسکنی را اجاره کنید که پرداخت این هزینه ها به عهده شما نباشد.
 
 
رفت و آمد
آسان ترین طریق رفت و آمد در کینگستون استفاده از دوچرخه در ایامی از سال که هوا مناسب است، می باشد. استفاده از اتوبوس در شهر برای دانشجویان مجانی است و آنها تنها نیاز به ارایه کارت دانشجویی دارند. برای اطلاع از برنامه کار و مسیر اتوبوس ها می توانید به آدرس اينترنتي زير یا به نقشه هایی که در اتوبوسها در اختیار مسافران قرار می گیرند، مراجعه کنید. استفاده از تاکسی به دلیل هزینه زیاد توصیه نمی شود.
 
 http://www.cityofkingston.ca/residents/transportation/transit/schedule.asp
 
 
 حساب بانکی
باز کردن حساب بانکی یکی از اولین اقداماتی است که باید به آن مبادرت ورزید. برای افتتاح حساب بانکی حتما پاسپورت و یک کارت شناسایی دیگر را به همراه داشته باشید. پس از افتتاح حساب، بانک کارتی را در اختیارتان قرار می دهد که با آن امکان خرید، بدون حمل پول امکانپذیر می باشد. TD Canada Trust تنها بانکی است که دارای ماشین های اتوماتیک(ABM) در سطح دانشگاه است.  این ماشین ها امکان انجام بسیاری از عملیات بانکی را بدون مراجعه به بانک به شما می دهند. 
 
 
 
بيمه درمانی و دارو
  از آنجا که دانشجویان خارجی تحت پوشش خدمات درمانی استان اونتاریو نیستند دانشگاه کویین همچون دانشگاههای  دیگر این استان، دانشجویان را تحت پوشش بیمه خصوصی که  University Health Insurance Plan (UHIP) نامیده می شود، قرار می دهد. این بیمه برای دانشجویان بین المللی اجباری بوده و تمام هزینه های عمومی پزشکی و بیمارستانی و اورژانس را به طور کامل پوشش می دهد ولی هزینه های دارویی را پرداخت نمی کند. از اینرو اگر از داروی خاصی به طور مستمر استفاده می نمایید، آن را به میزان کافی قبل از سفر به کانادا فراهم کرده و همراه خود بیاورید. برای ثبت نام در این بیمه، کافی است که به دفتر  International Centre مراجعه کرده و فرم های مربوطه را پر نمایید. آنها خود، راهنمایی های لازم را در این راستا در اختیارتان قرار خواهند داد.
 
 
خرید مواد غذایی
خرید از فروشگاه های بزرگ بیشتر مقرون به صرفه می باشد. فروشگاه های بزرگ مناسب برای خرید مواد غذایی عبارتند از  .A&P، Loblaws ،No Frills ،Food Basics
Food Basics مناسبترین فروشگاه برای خرید چه از لحاظ قیمت و چه از لحاظ نزدیکی به دانشگاه می باشد. دسترسی به  گوشت حلال نیز در این فروشگاه امکانپذیر است.
 
 
به نگارش خانم سودابه صالحي، دانشجوي مقطع دكتري در رشته ارتباط تصويري-طراحي محيطي، دانشگاه كويين در كينگستون

casa-loma.jpg

Advertisements

2 دیدگاه

 1. عباس said,

  نوامبر 8, 2007 در 2:15 ب.ظ.

  من که بلد نیستم ثبت نام کنم ولی عاشق آمریکا هستم

 2. نوامبر 19, 2007 در 4:54 ق.ظ.

  با سلام و تشکر از مطالب زیبا و مفیدتان .. و همچنین تشکر از درج نشانی سایت ما در وبلاگتان، خواهشمندیم نشانی لینک مربوط به سایت ما را به شکل زیر تغییر دهید:
  شبکه ارتباطی ایرانیان مقیم تورنتو : http://www.iranto.ca
  ضمنا وبلاگ شما به لیست دوستان سایت افزوده شد:
  http://www.iranto.ca/persian/wb/wb-show-msg.php
  موفق باشید


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: